metro.cz

Zvířecí hotely už mají napilno

  12:25
Obsazenost hotelů pro domácí zvířata je porovnatelná se zájmem o hotely v letoviscích.
Služby, které nabízejí hotely (nejen) pro psy, se shodují s tím, co si jejich majitelé dopřávají na dovolené. | foto: MAFRA

Minulý týden si Aneta Baklová, majitelka zvířecího hotelu Petland na pražské Pankráci, dopřála „luxus“. Vyrazila s přítelem k moři. Byla to poslední možnost před hlavní turistickou sezonou. Už po příštím víkendu se začnou klece a terária v jejím zvířecím hotelu plnit nájemníky.

Na rozdíl od většiny podobných zařízení, která jsou určena převážně pro psy nebo pro kočky, si našla na trhu díru. Odpočinout si u moře chtějí nejen pejskaři, ale i rodiny, kde mají králíčky, fretky, morčata, křečky, ježky... „Vystudovala jsem psychologii a komunikaci se zvířaty, sama jsem chovala malá zvířata,“ prozrazuje Baklová, majitelka hotelu, který vznikl z přízemního bytu jednoho z pankráckých činžáků. Na rozdíl od psích hotelů totiž nepotřebuje třeba výběh nebo brouzdaliště.

2

Až na tolik měsíců si objednávají majitelé pobyt v hotelu pro psy. U drobnějších zvířat jsou objednávky třeba jen na jednu hodinu.

520 

Tolik korun stojí den ve VIP psím hotelu při týdenním pobytu.

70

Tolik korun zaplatíte za denní přístup na on-line kameru, kde mazlíka sledujete.

V době, kdy jsou středomořské pláže obsazené turisty, ona a její kolegyně buď pečují o zvířata přímo v hotelu, nebo objíždějí bydliště zákazníků. „Kočky nemilují změnu prostředí. Majitelé nám dají klíče od bytu, my k nim během dovolené dojíždíme,“ říká Aneta. Hlídala už i leguána nebo velké hady. Její hotel, stejně jako jiná zařízení tohoto druhu, se neobejde bez pojištění. „Už se stalo, že po týdnu králík uhynul, to předem neodhadne ani veterinář při prohlídce,“ říká Barklová.

Nakvap bude mít v příštích měsících i manažerka Lenka Harudová z psího hotelu Petcenter v pražských Čertousích. „Největší zájem souvisí s letními dovolenými, ale i jarními prázdninami,“ vysvětluje Harudová. Zákazníci vyjíždějí minimálně na týden mimo domov, to kopíruje i délku pobytu jejich mazlíčka v hotelu. „Velký zájem je také o prodloužené víkendy, kdy k nám dávají pejsky na dvě a čtyři noci,“ doplňuje Harudová. Ani na pláži se nemusí zákazníci se svými domácími miláčky úplně rozloučit. Součástí pobytu je i zasílání fotografií a informací, třeba jak pes prožil noc. Nejen v letní sezoně, ale i celoročně lze využít Psí autobus. Malá dodávka pro psa přijede až domů, po návratu majitelů od moře jim mazlíka opět dopraví.

„Nejfrekventovanějším měsícem je pro nás červenec,“ říká Nikol Šabatová, majitelka hlídací agentury HolidayCat. Následuje prosinec a leden, především kvůli zimním dovoleným a Vánocům. Hlavně na přelomu roku stoupá zájem o hlídání zvířat až pětinásobně. Agentura hlídá nejen kočky, ale také psy, a to výhradně v místě bydliště klientů, a působí kromě Brna i v Praze, Plzni a v Kladně. Hlídání má mnoho podob, záleží na přání majitelů. „Chůva může chodit za kočičkou jednou až dvakrát denně, může u ní přespat. V případě péče o psa si ho chůvy někdy berou k sobě domů,“ říká majitelka HolidayCat. Také tady je samozřejmostí odesílání fotografií nebo také videí majitelům. Zákazníci se tak přesvědčí, že se jejich mazlíčkovi vede stejně dobře jako jim u moře. 

Pes v letadle

Vzít si psa nebo kočku, případně také fretku na dovolenou není levná záležitost. Pokud se jedná o takzvanou „neobchodní cestu“, lze cestovat až s pěti zvířaty. Jenže pro ně potřebujete od veterináře nejen očkování, ale i pas. A to samozřejmě stojí peníze. Také nesmíte zapomenout na vyšetření proti červům (platí třeba do Velké Británie), a sice nejdéle do 120 hodin před cestou. V některých zemích může jít zvíře do karantény, takže stráví víc času bez vás než s vámi. Cestuje-li zvíře v zavazadlovém prostoru, uhradíte kolem tří tisíc korun za jednu cestu. Máte-li kočku v malé schránce a berete ji do kabiny, připravte si ke své letence ještě 1500 korun. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek