metro.cz

Od telefonování za jízdy Čechy nic neodradí. Mají triky i pomůcky, jak ošálit policii

  15:15
Řidič má za volantem skloněnou hlavu a sleduje klín. Nekontroluje však rozkrok. Má v něm položený mobilní telefon. Buď s někým hovoří přes hlasitý odposlech, nebo sleduje sociální sítě či textové zprávy. Nevěnuje se tak řízení. To je stále běžnější jev, hlavně ve městech. A to nejen v pomalu jedoucích kolonách.
Držák mobilu | foto: Archiv

Vedle mobilu v klíně se řidiči chrání před vyfotografováním policií tak, že stále častěji drží mobilní telefon opřený o volant. Hlavně v jeho dolní části, kdy už není vidět ani z bočního pohledu. V poslední době si také pořizují držáky, jimiž lze mobilní telefon připevnit na věnec volantu. Při čelním pohledu tak nemá policie šanci zjistit, že se řidič nevěnuje řízení, ale dívá se do mobilu. Nabídky těchto zařízení, která jsou běžně k dostání na internetu, se pohybují od přibližně pětapadesáti do necelých dvou set korun.

Nevidí na budíky
„Na volant je zakázáno dodatečně montovat zařízení nebo provádět jakékoliv úpravy, které by mohly při ovládání volantu způsobit zachycení za oděv nebo šperky řidiče nebo které by mohly při nárazu na volant způsobit závažné poranění řidiče,“ vysvětluje Magdalena Vlčková, policejní mluvčí Královéhradeckého kraje. Mluvčí severomoravské policie Pavla Jiroušková k tomu doplňuje, že takto upevněný mobil brání ve správné funkci airbagu a zabraňuje řidiči v pohledu na přístrojovou desku. „Řidič může dostat na místě pokutu dva tisíce korun,“ říká Jiroušková. V krajním případě může takový mobil i zabíjet.

„Použitím držáku nemá řidič možnost kontroly nad rychlostí vozidla a dalšími provozními informacemi,“ komentuje zařízení Jiří Polomis z BESIPu. Řidič podle něho nemá šanci se plně věnovat řízení, což je v rozporu s pátým paragrafem zákona o provozu na pozemních komunikacích. „V krizové situaci může takto umístěný držák s telefonem znatelně omezit ovládání vozidla a způsobit dopravní nehodu,“ říká Polomis.

Horší než panák vodky

0,8

Tolik promile alkoholu v krvi odpovídá podle BESIPu situaci, když řidič při jízdě telefonuje. To představuje přibližně pět panáků tvrdého alkoholu vypitých na lačno.

Telefonoval a umřel
Policie se stále víc zaměřuje na řidiče s mobilními telefony. Mluvčí severomoravské policie Jiroušková uvedla, že v loňském roce tady řešili téměř sedm tisíc přestupků. Letos do července jich bylo už skoro osm tisíc. Nescházejí ani tragické následky. „Loni se u Ostravy zabil řidič kamionu. Za jízdy prokazatelně telefonoval a narazil do zadní části odtahového vozidla,“ říká policejní mluvčí.

Policie zahrnuje havárky kvůli mobilu do kolonky „nedostatečné věnování se jízdě“. Přibývá jich. „Loni jich bylo 1189, letos už 1314,“ řekla deníku Metro královéhradecká mluvčí Vlčková. Zkušenosti s mobily evidují i strážci zákona v Plzeňském kraji. „Policisté během výkonu služby za první pololetí tohoto roku řešili celkem 897 případů, kdy řidiči drželi hovorová zařízení během jízdy,“ řekla deníku Metro mluvčí kraje Pavla Burešová. Na pokutách tady zaplatili řidiči v tomto kraji 332 900 korun.

V budoucnosti by mohl hříšník přijít až o čtyři body (nyní jen dva) a ve správním řízení dostat pokutu až deset tisíc korun. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek