metro.cz

Sucho a vedra zvyšují zájem o pojištění úrody či drůbeže

  6:02
Změny klimatu registrují i pojišťovny. Odráží se to na škodách způsobených počasím.
Vyprahlá krajina v okolí severočeských Děčan (23. července 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vyprahlá pole a louky, nebo naopak nenadálé přívaly dešťů s krupobitím, které zničí budovy i úrodu. Nevšímají si toho jen klimatologové.

„Pojišťujeme i proti suchu a právě o pojištění tohoto druhu je v posledních letech zvýšený zájem,“ řekl deníku Metro Marek Bizoň, ředitel Agra pojišťovny. Ta se specializuje na pojišťování zemědělských podniků a farem a všeho, co se týká možných škod spojených s tímto oborem. „Je vyšší zájem také o základní pojistky týkající se třeba krupobití a požárů,“ doplňuje Bizoň.

Počasí na plátnech kin

  • Katastrofické snímky, kdy lidstvo ničí civilizační klimatické změny, jsou vděčným a stálým námětem.
  • Den, kdy Země vzplanula (1961). Jeden z prvních „klimatických“ katastrofických snímků. Země tentokrát nemrzne, ale naopak se výrazně přehřívá.
  • Den poté (2004). Příčinou náhlého poklesu teploty hluboko pod nulu po celé planetě je porušený koloběh vody. Nastává nová doba ledová, naděje však neumře.
  • Potopa (2007). Ničivá vlna zasáhne ústí Temže a zaplaví Londýn. V jedné z hlavních rolí se objevil i představitel detektiva Hercula Poirota David Suchet.

Negativní vliv změn v počasí zaznamenává ministertvo zemědělství. Kvůli kůrovcové kalamitě, za níž je dlouhodobé sucho, se letos uvažuje o kompenzacích pro majitele lesů až ve výši dvou miliard. Stejnou částku za škody způsobené suchem už rolníkům resort vyplatil loni. Byl to takřka dvojnásobek sumy, kterou kompenzovalo ministerstvo sucho v roce 2015. Peníze jsou vypláceny přes Rámcový program pro řešení rizik a krizí v zemědělství. Náhradu lze vyplatit v případě, kdy sucho zničí přes třicet procent roční produkce v cenách předchozích tří let.

Běžné komerční pojišťovny se na neúrodu ze sucha nezaměřují. Pamatují ale na živelní pohromy, které postihují i pěstitele a chovatele.„Situace se živelními pohromami v posledních letech skutečně eskaluje,“ potvrzuje stav Jan Marek z pojišťovny Generali. Týká se to třeba vinařů. „Nabízíme pojištění úrody proti mrazu,“ říká Marek. V případě nenadálých mrazů pomůže pojistka ekonomicky zajistit přežití vinařství. „Stále víc tropických dní v Česku zvyšuje zájem o pojistky proti úhynu drůbeže, chovatelé ho využívají stále častěji,“ komentuje tendence v pojišťovnictví Marek. Letos už řešili úhyn více než 15 tisíc kusů drůbeže.

Změny počasí se netýkají jen neúrody. Extrémy, jako vichřice nebo krupobití, nutí firmy i občany pojišťovat si majetek proti těmto událostem. „Z letošních červencových bouřek evidujeme v majetkovém pojištění škody za dvacet milionů korun,“ říká mluvčí pojišťovny Renata Čapková. Její slova potvrzují údaje České asociace pojišťoven. „Vichřice a krupobití představují čtvrtinu evidovaných škod na majetku,“ vysvětluje Jaroslav Urban, analytik této asociace.

Nejčastěji ale oslovují lidé pojišťovny po velkých katastrofách. „Větší vlny zájmu jsme registrovali v souvislosti s velkými povodněmi v letech 1997 a 2002,“ říká mluvčí Uniqa pojišťovny Eva Svobodová.

Kroupy a vichřice

1,2

  • Škody na majetku způsobené nepříznivými výkyvy počasí v první polovině letošního roku přesáhly jednu miliardu korun. Jedná se, podle statistiky České asociace pojišťoven, o rekordní výši od roku 2011, kdy jsou tyto škody detailně sledovány. Miliardovou hranici překročily škody, především od vichřic a krup, také v roce 2016.
Autoři: Metro.cz, Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek