metro.cz

Ceny pozemků rostou, výměra pro jeden domek se zmenšuje

  10:22
Ubírání obytné plochy se netýká jenom bytů. Lidem stačí stále menší pozemky i pro rodinný dům.
Pozemek v okolí Mladé Boleslavi hledala rodina čtyři roky. Oblíbenou lokalitu nechtěli manželé opustit, mají zde širokou rodinu a líbí se jim okolní příroda. | foto: Archiv majitelky domu

Ceny nemovitostí sice přibržďují, ale jsou stále tak vysoké, že si novostavby dovolí jen ti nejbohatší, nebo investoři, kteří je využívají pro další výdělek. To má za následek, že zájemci o bydlení hledají stále miniaturnější byty a pokud chtějí stavět rodinný dům, spokojí se s pozemkem násobně menším než před patnácti nebo dvaceti lety.

Ještě v devadesátých letech byl nejžádanějším stavebním pozemkem kus půdy o výměře dva tisíce metrů čtverečních. Pokud majitelé zasíťovávali své pozemky na více parcel pro výstavbu vil na počátku tohoto století, jejich rozloha se pohybovala kolem 1200 až 1400 metrů čtverečních. V roce 2019 jsou nejvyhledávanějšími plochami pro budování rodinných domů pětisetmetrové pozemky.

„Jako příklad mohu uvést zasíťovaný pozemek v Čestlicích o tisíci metrech čtverečních,“ říká Jan Martina z pražské pobočky M&M Reality jako ilustraci cenových poměrů a jejich vlivu na poptávku. Loni byl jeden metr čtvereční v této lokalitě za 5800 korun, letos už je o 400 korun dražší. Přitom před patnácti roky se prodával metr čtvereční plus minus dva tisíce korun, eventuálně za dva a půl tisíce korun.

Když se ale rozhlédnete po nové zástavbě, zjistíte, že v mnoha městech vznikají kolonie řadových domků, kde má stavba i s miniaturní zahrádkou 250 metrů čtverečních, nebo méně. Například v Jihlavě ve čtvrti Staré Hory mají řadové domky i s minidvorkem okolo dvou set metrů čtverečních.

K zajímavé situaci došlo na Šumavě. Bývalý cyklokrosař Roman Kreuziger, tu zakoupil pozemek na území bývalé obce Zhůří a chce na něm postavit několik objektů pro penzion a farmu. Radnice s plánem nesouhlasí. Jedním z argumentů je, že chtějí zachovat dispozice zdejší krajiny, které tu jsou obvyklé, tedy chalupy vzdálené více od sebe, s prostorem kolem sebe. Ne dům vedle domu.

S výstavbou rodinných domů ve větších městech to je momentálně složité. Ceny pozemků jsou často astronomické, nemusí se jednat jen o hlavní město. „V Brně najdete takové zasíťované pozemky, kde by se dal postavit rodinný dům, v cenových relacích od osmi do čtrnácti tisíc korun,“ vysvětluje realitní makléřka Jarmila Odehnalová. Přitom pro kupce se jedná jen o část investice, další miliony zaplatí za stavbu. „Tato cenová hladina je na samé hraně koupěschopnosti klientů,“ myslí si Odehnalová. I to vede k tomu, že lidé znovu hledají menší, ale taky levnější pozemky pro stavbu mimo města. Problémem není dojezdová vzdálenost třicet kilometrů, zvláště když je v blízkosti dálnice.

Menší a dražší

  • Vysoké ceny za metr čtvereční nutí zájemce pořizovat si stále menší byty. Přizpůsobuje se tomu i nabídka developerů.
  • Přes sedmdesát procent zájemců o bydlení hledá a kupuje byty v dispozici 1+kk, nebo 2+kk.
  • Rozměry bydlení 2+kk jsou v průměru kolem 54 metrů čtverečních, před pěti lety se pohybovaly na šedesáti metrech čtverečních.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek