metro.cz

Čápi se otrávili jedem na hraboše

  5:41
Nevhodně zvolený způsob likvidace hlodavců má na svědomí úhyn desítek jihomoravských zajíců i ptáků z Opavska.
Čáp nejspíš pozřel hraboše, který se otrávil nástrahou. | foto: ČSOP

Hubit v Česku přemnoženého hraboše polního pomocí chemie je jedna věc. Když však začnou po desítkách umírat na následky konzumace stejného jedu i další zvířata, která by ho navíc teoreticky pozřít vůbec neměla, je podle zaměstnanců Českého svazu ochránců přírody čas bít na poplach.

„Minulou středu jsme přijali v naší Záchranné stanici Bartošovice telefonickou informaci o dvou mrtvých čápech na Opavsku. Jejich mršiny naši pracovníci obratem odeslali na vyšetření do Státního veterinárního ústavu v Olomouci. Nyní jsme obdrželi výsledek vyšetření, z něhož jednoznačně vyplývá, že byli otráveni. V jejich volatech a u jednoho též v žaludku byla prokázána rezidua vysoce toxického fosfanu. To je chemická látka, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně nyní často skloňovaného Stutoxu II,“ říká pro deník Metro vedoucí stanice Petr Orel.

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský vydal začátkem srpna rozhodnutí, jímž povoloval na území okresů včetně Opavska plošnou aplikaci jedu na hubení hrabošů polních Stutox II. Na sociálních sítích i v médiích se od té doby rozhořela vzrušená diskuse o oprávněnosti takového rozhodnutí.

Ministerstvo zemědělství společně s kontrolory hájilo názor agrární komory a zemědělského svazu. Tvrdily, že je plošná aplikace tohoto jedu zcela nezbytná. Proti nim se naopak stavělo ministerstvo životního prostředí společně s nevládními ekologickými organizacemi a akademickou sférou. „Báli se, že jde o příliš veliké riziko pro další teplokrevné živočichy a velmi riskantní narušení potravního řetězce s možnými dalekosáhlými následky. Rozhodnutí o možné plošné aplikaci jedu bylo nakonec 12. srpna pozastaveno. Nicméně někteří zemědělci nečekali na výsledek diskuse a jed použili,“ dodává Orel.

Na popularitě odborným institucím nepřidalo ani zveřejnění informací o úhynu několika desítek zajíců polních na jižní Moravě. Ti byli otráveni rovněž jedem na hraboše. Úhyn čápů nyní podle ochránců přírody naznačuje, že se jedem dá otrávit i sekundárně. U mrtvol čápů se totiž našli i mrtví hlodavci. „Případ samozřejmě šetříme, v tuto chvíli ale nemůžeme poskytnout bližší informace,“ konstatovala pro iDNES.cz mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Lucie Pytlíková.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek