metro.cz

Další 1 fotografie v galerii
Nově cvičí policisté zásahy v Janově u Nového Boru na Českolipsku. V areálu, který až donedávna sloužil hasičům, mohou lépe trénovat taktiku, jak zvládnout ozbrojeného pachatele. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Tetování v práci? Záleží na tom, kdo vás zaměstnává

  5:12
Ostříhat, oholit. Zaměstnavatel může rozhodovat o vzhledu svých lidí.

„Dva roky jsem pracoval v luxusním londýnském hotelu, museli jsme se denně holit. Mělo to i absurdní podobu,“ popsal pro deník Metro zážitky týkající se vzhledu čtenář Rudolf, jenž se do Česka vrátil v květnu. „Šéf směny nám i několikrát za den jezdil kreditkou po tváři, jestli to neškrábe,“ říká Rudolf. Pokud kreditka drhla, musel se znovu oholit.

Jak dlouhé máte vlasy nebo vousy, to není vždy jen otázka vzhledu, ale i bezpečnosti. Týká se to především policistů a vojáků, aby je při fyzickém kontaktu útočník nemohl uchopit za příliš dlouhé vlasy či plnovous. Navíc mají vše určené podrobnými předpisy. Armádní nařízení má zatím nejnovější podobu z roku 2016. „Knír, bradka i plnovous musí být upravené, konzervativního vzhledu, bez výstředního modelování a úprav,“ říká ke vzhledu vojáků Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany. Délka vojenského vousu je maximálně dva centimetry. Policisté mají povolený ještě centimetr navíc. „Výjimkou je mimo jiné účast v misi. V Afghánistánu nosí vousy většina zdejších mužů, naši vojáci si ho proto nechávají narůst, usnadňuje to komunikaci,“ říká Pejšek. Pokud se chce voják nebo policista nechat zarůst, musí o tom předem informovat nadřízeného.

Délka rozhoduje

2

Dva centimetry jsou povolená délka vlasů mužů v KLDR. Přesně tolik, kolik měří vlasy jejich vůdce Kim Čong-una.

Poměrně přísná pravidla se týkají tetování. Vojáci mají zakázané symboly a nápisy, které vyjadřují diskriminaci rasy, náboženství či národa. Sexuální „kérky“ nejsou striktně zapovězené, voják je však musí zakrýt, případně odstranit z kůže na vlastní náklady.

O tetování se vedl boj v policii. Před několika lety si policisté sloužící v civilu a pohybující se v podsvětí vymohli, aby směli nosit i viditelné tetování. Některé obchody a restaurace ale také nemají pro výrazná tetování svých zaměstnanců pochopení. Musejí proto nosit buď dlouhé rukávy, nebo rolák, mají-li výzdobu kůže i na krku.

Existují podobná nařízení třeba pro nemocnice, zvláště pro lékaře pohybující se na operačních sálech? „Délka vlasů či vousů není striktně určena,“ říká mluvčí pražské Všeobecné fakultní nemocnice Filip Brož. „Musí být upraveny tak, aby nedošlo ke kontaminaci pacienta, nejen na operačním sále,“ dodává mluvčí Brož. Co do vzhledu má přísná pravidla ministerstvo zahraničí. „V cizině je nutné se přizpůsobit mimo jiné místním zvyklostem,“ uvedla pro deník Metro mluvčí resortu Zuzana Štíchová. Její slova potvrzuje i bývalá diplomatka kdysi působící ve Španělsku. „Měla jsem vlasy až do pasu, ale před odevzdáním pověřovacích listin králi jsem si je musela ostříhat přibližně k lopatkám,“ říká bývalá pracovnice ambasády v Madridu. V pracovní době musí zaměstnanci resortu také zapomenout na sportovní oděv a obuv. Výjimku mají ti, kteří provádějí fyzicky náročnější činnost – jako údržbáři nebo ajťáci instalující počítače. 

Komentáře

zpět na článek