metro.cz

Mizí budky, odkud se nevolá

  16:18
Telefonování z budky je pro Čechy už exotickou záležitostí.
Telefonní budka | foto: Metro.cz

Jeden jediný telefonát ukázalo v letos v srpnu počítadlo hovorů v případě telefonní budky umístěné v Murmanské ulici v pražských Vršovicích před domem číslo 15. Podobně málo lidé vyhledali telefonní budku o kousek dál, ve vršovické Bělocerkevské ulici – jen dvakrát. Pouze šest hovorů se odehrálo z automatu v Trnité ulici v centru Brna, osm telefonátů zaznamenali na dvou místech v Českých Budějovicích. „Některé hovory z budek jsou navíc jen testovací, provádí je technici, když prověřují funkčnost,“ říká mluvčí firmy 02 Lucie Jungmannová.

Zlatá éra skončila

4450

Přibližně tolik telefonních budek je v současnosti na území celého Česka.

30 200

Zlatá éra budek vyvrcholila v roce 2001, kdy jich u nás bylo přes třicet tisíc. Vůbec první veřejný telefonní aparát v budce instalovali  v roce 1911 v Praze na Staroměstském náměstí.

Je možné, že v dohledné době zmizí tyto budky z mapy Česka. Automaty se přiřadí k více než dvěma tisícům těch, které loni z ulic odvezli technici do definitivní výslužby. Zatím se to netýká budek v malých obcích. „Jejich provozování zajišťujeme v obcích do čtyř tisíc obyvatel,“ říká Jungmannová. Zákon jim ukládá udržovat možnost zavolat si z automatu (volání o pomoc, nahlášení požáru a podobně) v obcích do 400 obyvatel nebo tam, kde není dostatečný mobilní signál. Takových automatů je v zemi kolem 2650, zbytek do celkových asi čtyř a půl tisíce tvoří budky provozované pro komerční účely (slouží také jako nosiče reklamy).

Nízký počet hovorů totiž nestačí na pokrytí provozu a údržbu. Důvodem k rušení jsou také škody způsobené vandaly. „Nejčastěji se, jako ve slavných animovaných pohádkách o Machovi a Šebestové, setkáváme s utrženými sluchátky,“ říká Jungmannová. Ne vše ale platí provozovatel služby. „Stát hradí čisté náklady vyčíslené a doložené operátorem, v loňském roce je to nanejvýš 18 925 korun na jednu budku,“ řekl deníku Metro Martin Drtina, mluvčí Českého telekomunikačního úřadu. Je to však jen teoretická částka, je-li budka současně nosičem reklamy, příspěvek se úměrně snižuje. „Na automaty, které provozuje operátor ne ze zákona, ale z vlastního rozhodnutí, žádný státní příspěvek nejde,“ upřesňuje mluvčí Drtina.

Zajímavostí je, že by budky nemusely zmizet úplně. Současné přístroje totiž zvládají i zasílání e-mailů a SMS. Mnoho z nich se také mění v půjčovny knih – takzvané knihobudky.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek