metro.cz

Šťastné a zadlužené! I takové jsou Vánoce

  13:37
Kupte nyní, plaťte za měsíc, po Vánocích, po Novém roce. Tlak na zadlužování s blížícími se svátky roste.
Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Je to nejhorší nápad ze špatných, přesto se kvůli leckdy pomíjivým dárkům Češi pravidelně zadlužují. Asi sedm procent z nás letos plánuje, že se zadluží u některé z finančních společností (nebo alespoň v rámci rodiny), aby si pořídili elektroniku, případně hračky pro děti. Lze předpokládat, že asi čtvrtina letošních předvánočních dlužníků bude mít se splácením problémy. Vyplývá to z posledního průzkumu České bankovní asociace.

„Zajímavou skupinou jsou lidé, kteří by si nikdy nepůjčili, nijak to neplánují, ale současně nevylučují situaci, kdy by v případě zajímavé nabídky po půjčce nebo zboží na splátky sáhli,“ komentuje předvánoční úvahy některých Čechů Helena Brychová, gestorka finančního vzdělávání České bankovní asociace.

Nejčastěji do 35 let

  • Zkušenost s nákupem zboží nebo služeb na úvěr má šedesát procent Čechů.
  • Letos plánuje předvánoční půjčku na dárky sedm procent Čechů, nejčastěji lidé do 35 let.
  • Do půjček jdeme nejčastěji u zboží v akci nebo u výhodných splátek bez navýšení.
  • Třináct procent dlužníků si půjčí proto, aby měli hezké Vánoce.

Dluhové pasti a nezodpovědné půjčování je téma, kterým se v organizaci Člověk v tísni zabývají dnes a denně. „Naši poradci pracují v naprosté většině s lidmi, kteří jsou již předlužení, takže neřeší jeden nesplácený úvěr, ale hned několik. I tito lidé se přesto, nebo možná právě proto, zadlužují i před Vánocemi,“ vysvětluje Daniel Hůle z nevládní organizace. Mezi časté dluhy patří půjčky, které si klienti berou jen proto, aby oddálili exekuci. Před Vánocemi jsou tak ve dvojím tlaku – jak pořídit dárky a současně v presu ze strany některých exekutorů.

„Pořád varujeme, opakovaně říkáme lidem, aby si zásadně nepůjčovali, ale každoročně pak s nimi stejně řešíme jejich složitou finanční situaci,“ říká Martin Kovalčík, který se v Člověku v tísni zabývá dluhovým poradenstvím. „Letos připravujeme Index odpovědného úvěrování, jakousi kalkulačku, kde si člověk, když už si bude půjčovat, spočítá, kolik ho to bude u dané instituce stát, kdo je nejlevnější, nebo naopak nejdražší,“ říká Kovalčík. V indexu bude možné porovnávat jen z legálních poskytovatelů úvěru z oblasti bank a nebankovních společností.

Průměrná částka, kterou si lidé půjčují na Vánoce, se pohybuje mezi devíti až deseti tisíci korunami. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek