metro.cz

Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Lidé si nejdřív půjčí peníze, pak teprve hledají nemovitost

  5:42
Málo bytů, hodně peněz mezi (některými) lidmi. Hypoteční banky reagují na změny na trhu s bydlením.

Tenistka Markéta Vondroušová si pořídila dva byty. První k vlastnímu bydlení, druhý jako uložení peněz a pro případný pronájem. Je jednou z těch, kteří mají dostatek volných prostředků k nákupu nemovitosti a současně ke zhodnocení volných peněz.

„Inzerát na byt se momentálně udrží v nabídce v průměru 22 dní, před devíti lety to bylo téměř čtyřikrát déle,“ konstatuje Pavel Borek, ředitel hypotéčních center Raiffeisenbanky. Většina kvalitních bytů a domů je během jednoho měsíce prodaná.

Bytů se staví dost

  • I přes nářky developerů nejsou počty postavených bytů vůbec špatné. 
  • Loni bylo dokončeno téměř 34 tisíc bytových jednotek. Je to čtvrtý nejlepší výsledek za posledních jedenáct let.
  • Průměrná cena za metr čtvereční bytu je v Česku kolem 61 tisíc korun. Nejvíc stoupaly letos ceny bydlení v Českých Budějovicích, Praze a v Brně. Zlevňovalo se pouze ve Zlíně.

Jak dokládají statistiky, i když se staví nejvíc bytů za posledních deset let, polovinu z nich prodají developeři ihned za hotové a část z nich ani neslouží k okamžitému bydlení. Ti, kteří potřebují opravdu bydlet, řeší problém, jak nemovitost získat, když nemají hotovost na kontě a předběhnou je ti, kteří mají na účtech dost peněz. Proto se banky rozhodly změnit strategii a přicházejí s některými změnami.

„Říkáme tomu Hypotéka naruby,“ říká Milan Voldřich, ředitel hypotečních produktů Raiffeisenbanky. „Klient zhodnotí, kolik si může půjčit a bezpečně splácet a požádá si o hypotéku,“ vysvětluje Voldřich. Pokud uspěje, má za mírný poplatek na vázaném účtu peníze a může hledat bydlení. Za účet, který má platnost jeden rok, zaplatí klient sedm tisíc korun. „První otázka realitního makléře totiž je, jestli máte peníze. Pokud mu řeknete, že ještě ne, nemá důvod se s vámi o nemovitosti dál bavit,“doplňuje Pavel Borek. Vypůjčení peněz dopředu tak dává zájemcům větší šanci, že bydlení seženou.

Půjčky poskytnuté ještě předtím, než má zákazník vybrané bydlení, jsou zatím v plenkách. Zatím je má vedle Raiffeisenbanky v nabídce v trochu jiné variantě ještě Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) ze skupiny ČSOB. „Nabízíme takzvaný Úvěr v předstihu. Klient si může vyřídit úvěr bez konkrétní nemovitosti a má rok na to, aby si nemovitost našel,“ řekl deníku Metro Tomáš Kofroň, mluvčí ČMSS. V okamžiku, kdy vytoužené bydlení najde, nemusí tak být ve stresu, že peníze nesežene, nebo je nezajistí včas.

Hypoték stále ubývá

30

  • O tolik procent klesl v prvním čtvrtletí letošního roku objem poskytnutých hypoték v porovnání se stejným obdobím roku 2018. Tehdy si lidé vypůjčili na bydlení téměř 25 miliard korun. Počet poskytnutých hypoték se pohyboval  kolem jedenácti tisíc. Ve třetím čtvrtletí 2019 se sice situace zlepšila, i tak byl propad v porovnání se třetím kvartálem roku 2018 nižší o téměř dvacet procent.

Česká spořitelna má zatím v portfoliu jen nabídku Prvobydlení, která zahrnuje krytí až devadesáti procent ceny vybrané nemovitosti a je určena těm, kteří ještě žádnou nemovitost nevlastní. „V uplynulých šesti měsících představovala Prvobydlení každou pátou hypotéku,“ řekl deníku Metro Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Banky s novou formou „přednostních“ hypoték nabízejí i nejrůznější doplňkové služby, jako je například zajištění odhadce vybrané nemovitosti zdarma. 

Komentáře

zpět na článek