metro.cz

Letní olympijské hry v Japonsku začnou za 200 dní. Tokio nabídne řadu novinek

  5:08
Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor doufá, že by se v Tokiu mohlo představit až 120 českých reprezentantů. Zatím má jistotu 36 Čechů.

Další 1 fotografie v galerii
Plavkyně Barbora Seemanová má jistou účast na OH. | foto: INSTAGRAM

V Tokiu už se olympijské hry konaly, bylo to v roce 1964 a českoslovenští sportovci zde vybojovali čtrnáct medailí, z toho pět zlatých. Věra Čáslavská brala čtyři cenné kovy. Tokio je tak pátým městem v historii, kde se OH konají podruhé. Zařadilo se vedle Londýna, Paříže, Los Angeles a Atén. Japonsko hostilo olympijské hry ještě dvakrát, v obou případech zimní. Konkrétně v Sapporu v roce 1972 a v Naganu v roce 1998, kde čeští hokejisté získali zlato. Letošní olympiáda je druhá ze tří v řadě v Asii. Předloni se zimní OH konaly v korejském Pchjongčchangu a v roce 2022 se další nastěhují do čínského Pekingu.

Nové sporty a disciplíny
Karate, surfing, skateboarding a sportovní lezení jsou nové sporty, které se v Tokiu představí. Do programu her se navíc vrací baseball a softball. Mezi nové disciplíny patří basketbal 3x3, cyklistická štafeta, freestyle BMX a několik dalších štafetových či smíšených závodů v různých sportech. Celkově se bude bojovat ve 33 sportech, celkem se ale bude rozdávat přes 300 sad medailí. Organizátoři očekávají až jedenáct tisíc sportovců z více než 200 zemí.

Vysoké teploty
Důležité téma pro sportovce je horko, které v létě v Tokiu panuje až extrémní. „Je tam ohromné vedro a velké vlhko. Když člověk vyleze z hotelu, je v okamžiku mokrý a pak třeba nastoupí do klimatizovaného autobusu. Bude důležité se na tyto změny teplot připravit. Chystáme pro sportovce oblečení a vybavení, které jim pomůže,“ říká šéf olympijské mise Martin Doktor. Česká výprava poveze do Japonska speciální chladicí vesty a bazénky. Pořadatelé však slibují opatření, která mají sportovcům závody i pobyt ve městě v extrémním vedru ulehčit. Ať už jde o sprchy s vodní mlhou, stanice se studenou vodou či přístřešky na zastávkách. „Každé olympijské hry provázejí nějaké nesnáze, ale Japonci se je snaží řešit promptně,“ dodal Doktor. Přesto už organizátoři museli kvůli vedru přesunout závody v maratonu a chůzi do Sappora, kde bude lépe. Přesto závodníci vyrazí na start už brzo ráno.

Rusko a Koreje
Také letošní olympiáda bude poznamenána politikou a zásahy různých organizací. Před měsícem rozhodl výkonný výbor Světové antidopingové agentury WADA, že Rusko bude kvůli pokračujícím dopingovým aférám vyloučeno z olympijských her a mistrovství světa na čtyři roky. V Tokiu tak nemůžou ruští sportovci startovat pod národní vlajkou a neuslyší ani svou hymnu. Soutěžit budou moci jen ti, kteří prokáží, že s dopingem nemají nic společného. Ale jen pod neutrální vlajkou, podobně jako předloni v Pchjongčchangu. Rusko se na konci minulého roku podle očekávání odvolalo a případ tak bude řešit sportovní arbitrážní soud (CAS). Ani vztahy mezi Jižní Koreou a KLDR nejsou tak dobré, jako se to jevilo právě v Pchjongčchangu, kdy obě výpravy nastupovaly společně a třeba ženský hokejový tým byl smíšený. Před týdnem totiž fotbalistky KLDR neodcestovaly do Soulu na olympijský kvalifikační turnaj. Za spory může zřejmě říjnový zápas mužských kolegů obou zemí v kvalifikaci na mistrovství světa, který byl plný drsných střetů.

Stadion
Zahajovací a závěrečný ceremoniál, ale i atletické soutěže se budou konat na novém olympijském stadionu. Ten vyrostl na místě starého a výstavba trvala tři roky. Původně se mělo stavět podle návrhu Zahy Hadidové, ale po kritice a nenalezení dodavatele vyhlásili Japonci novou architektonickou soutěž. Tu vyhrál Kengo Kuma. Stánek pojme 68 tisíc diváků, na fotbalové zápasy až 80 tisíc. Právě fotbalové utkání bylo nedávno první akcí na novém stadionu. Na Nový rok vyhrál tým Visselo Kobé nad Kašimou Antlers 2:0 a získal Císařský pohár. 

Češi
Sportovní ředitel Českého olympijského výboru (ČOV) Martin Doktor doufá, že by se v Tokiu mohlo představit až 120 českých reprezentantů. „Budu rád, pokud se k tomuto číslu přiblížíme. Důležité je, kolik nominovaných budeme mít v červenci,“ říká Doktor. Češi budou v Japonsku navazovat na deset cenných kovů, které vybojovali na minulých letních hrách v Riu.

Lezec Adam Ondra

Před několika dny se objevila zpráva, že analýza společnosti Gracenote Sports předpovídá Čechům v Tokiu zisk osmi medailí. Konkrétně má jít o tři zlaté, dvě stříbrné a tři bronzové. Nejcennější kov mají získat sportovní střelec Filip Nepejchal, kajakář Jiří Prskavec a nespecifikované české tenistky. Mezi medailisty se mají zařadit i judista Lukáš Krpálek nebo sportovní lezec Adam Ondra.

Z uvedených sportovců má zatím jistou účast v Tokiu pouze Ondra. Český olympijský výbor ke konci loňského roku evidoval 36 účastnických míst pro české reprezentanty, většinu z nich ale sportovci vybojovali pro Českou republiku. A že právě ti, kteří místo vybojovali, ho obsadí, musí často potvrdit v nominačních kritériích jednotlivých sportovních svazů.

A tak se řada mistrů světa či Evropy musí o své místo ještě poprat. Ať už jde o úspěšné sportovní střelce Filipa Nepejchala a Tomáše Nýdrleho, skifaře Ondřeje Synka nebo kanoisty Martina Fuksu a Josefa Dostála. Zřejmě nejbolestivější bude, podobně jako před Riem, souboj vodních slalomářů, kdy se o jediné místo utkají Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek či Jiří Prskavec. Tvrdé souboje budou třeba i mezi cyklisty nebo tenistkami. Podmínky pro úspěšnou nominaci se v různých sportech totiž liší.

„Každopádně platí, že jednotlivé národní sportovní svazy mají odevzdat nominaci na olympijské hry v Tokiu Českému olympijskému výboru do 19. června 2020. Výkonný výbor ČOV a následně Nominační plénum ČOV schválí nominaci pro olympijské hry 29. června,“ přibližuje mluvčí ČOV Barbora Žehanová. Případné změny nebo doplnění pak schvaluje předseda ČOV Jiří Kejval. Uzávěrka pro odevzdání seznamu účastníků OH je 6. července.

Radovat už se naopak můžou třeba plavci, kteří limity splňují sami za sebe. To je případ Jana Micky, Simony Kubové a Barbory Seemanové. Poslední dvě jmenované se můžou těšit i na štafetu na 4x100 metrů volným způsobem. Doplnit by je měly Anna Kolářová a Anika Apostalon. Ovšem složení štafety se může podle Žehanové ještě měnit. Gymnastka Aneta Holasová se může těšit na víceboj a o Ondrovi už byla řeč.

Atleti mají nominaci na jméno, a tak se na Tokio chystají čtvrtkařka s překážkami Zuzana Hejnová, koulař Tomáš Staněk i oštěpaři Jakub Vadlejch a Nikola Ogrodníková. Podle nominačních kritérií Českého atletického svazu ale musejí všichni nominaci letos výkony potvrdit.

„Pro ČOV je podstatné, koho svazy nakonec nominují. Je to v jejich kompetenci, ačkoli lze předpokládat, že na olympijská místa budou aspirovat ti, kdo je získali,“ dodává Žehanová.

Autor: Pavel Urban Metro.cz
zpět na článek