metro.cz

Za kilo papíru třicet haléřů, nebo taky nic. Může za to Čína

  14:30
Světový trh se sběrnými surovinami čelí krizi. Udat použitý papír je velký problém.
Tříděný odpad, kontejner na papír. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Nesla jsem s vnučkou do sběrny staré noviny, nabídli nám korunu za kilo,“ postěžovala si deníku Metro paní Marta. Ještě na podzim to údajně byly koruny dvě. „To ho teď budeme vyhazovat?“ ptá se seniorka. O starý papír není nyní zájem. Zázrak je, že jim sběrna vůbec nějaké peníze zaplatila. V jiné sběrně by jim dali možná za kilo třicet haléřů, nebo by je s balíkem starých novin poslali domů. V čem tkví problém?

Vrací se papírová krize?

  • V roce 2008 zasáhla svět nejen finanční krize. Silně poklesl zájem i o všechny druhotné suroviny.
  • V létě 2008 dostávali lidé za kilo kancelářského papíru až tři koruny. V lednu 2009 ho sběrny přestaly přijímat.
  • Problém byl před 12 lety i s jinými surovinami. Cena za kilogram obyčejného  železa se tehdy propadla ze šesti korun na 60 haléřů.

„Čína zavřela dveře!“ řekl deníku Metro Jakub Novotný, jednatel firmy Kovošrot Alba. Starý papír v jejich provozovnách teď neberou vůbec. „Od listopadu klesla cena za kilo o dvě koruny,“ doplňuje Novotný. Důvodem je to, že Čína, největší světový odběratel starého papíru, změnila politiku. „Chtějí zlepšit vlastní sběr suroviny, a tak přestali brát dodávky z Evropy. Navíc k nim proudil často nezpracovatelný odpad,“ potvrdil deníku Metro změny Pavel Merkl ze společnosti Sběr suroviny. Momentální krize je podle něho stejná jako v roce 2008 a 2009. Merkl uvedl, že klesá i výroba v českých papírnách, které odebírají méně této druhotné suroviny.

Jenže s posledním argumentem nesouhlasí Asociace českého papírenského průmyslu. „Papíru ze dřeva i recyklovaného papíru se v Česku vyrábí pořád stejně,“ říká zástupce papírenské asociace Miloš Lešikar. Ročně se u nás sebere kolem jednoho milionu papíru, novin i lepenky, ale papírny v Česku potřebují jen asi pětinu z tohoto množství. „Rozhodnutí Číny omezit dovoz odpadových materiálů se projevilo, ale v oblasti sběrového papíru nijak zásadně a podstatně, neboť vyvážíme převážně do sousedních zemí,“ argumentuje Lešikar. Potíž je spíš v tom, že u nás není dost výrobních kapacit na zpracování odpadového papíru. Řada sběrných firem proto vyváží papír například do Německa, odkud ho tamní firmy se ziskem přeprodávají dál. Když to jde, tak i do Číny.

Sbíráme jako diví

8

Tolik korun dostanete za kilogram starého papíru. Musí být ale vytříděný, bílý a nepotištěný. Jinak máte smůlu.

1

Zhruba tolik milionů tun starého papíru se ročně sebere v Česku. Znovu se ho u nás opětovně zpracuje asi pětina.

„Jestliže v současnosti některé sběrny neberou odpadový papír, nemají asi kapacitu a nemají ho komu prodat,“ dodává Lešikar s tím, že by se papír měl stále sbírat a třídit. Za tunu vytříděného papíru dostanou nyní české sběrny od odběratele sto korun, za tunu lepenky asi 250 korun. Loni to býval až desetinásobek. V praxi nastává paradoxní situace, kdy sběrny za papír neplatí, naopak od svozových firem, které vyvážejí kontejnery, požadují za papír platby. „Nám se nevyplatí brát papír ani zadarmo, náklady za svoz jsou vyšší, než za něj pak dostaneme od odběratele,“ vysvětluje Merkl.

V Evropě teď zůstává ročně asi pět milionů tun sběrového papíru oproti roku 2016. I když roste výroba obalů z recyklovaného suroviny, i tak zbývá odpadu víc než lze uplatnit. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek