metro.cz

Na novém webu může založit charitativní sbírku každý

  14:52
Patnáctiměsíční Olivie přišla loni při tragické dopravní nehodě o oba rodiče. U neštěstí tehdy zasahovala i posádka pražských leteckých záchranářů, kteří zraněnou dívenku ošetřili a transportovali do nemocnice. Malému sirotkovi může nyní přispět na zajištění relativně šťastného dětství široká veřejnost, a to prostřednictvím nové platformy znesnáze21.
Při nehodě na D1 zemřeli dva lidé, kolona měří devět kilometrů (10. června. 2019) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

„Ta umožňuje ve velmi krátkém čase založit online charitativní sbírky pro lidi v tíživé životní situaci či pro neziskové organizace. Poté, co pracovníci fondu důkladně ověří pravdivost sbírky, zařadí ji na platformu, kde na ni může veřejnost přispět formou takzvaného crowdfundingu,“ říká mluvčí pražské záchranky Jana Poštová. Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy se na sbírce pro malého sirotka podílí.

V prvních sbírkách mohou dárci posílat finanční příspěvky nejen Olivii, ale také Klubu nemocných cystickou fibrózou. Finance mohou díky webu přistát i na účtech pozůstalým po jedné z obětí střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Pivní expedice pro Lenku

Honza Šamla a Vláďa Maroušek pod značkou Beer with Travel cestují po světě a ochutnávají pivo. Tentokrát se navíc rozhodli podpořit dobrou věc. Na konci ledna vyráží na výlet s cílem pomoci malé Lence, jež trpí autismem. Za každou novou značku piva, kterou ochutnají, věnují Lence 200 korun. Přispět dívce může každý. Více na Beerwithtravel.com/lenka.

„Rodina Langových se musí vyrovnat nejen se ztrátou otce a manžela, ale musí řešit i výrazný výpadek budoucích příjmů. Vybrané peníze by měly především pomoct s úhradou potřeb Petrovy nezletilé dcery Lucie,“ vysvětluje Jan Kňazovčík, jenž společně se Spolkem rodičů Základní školy Ivana Sekaniny, kterou Lucie navštěvuje, sbírku organizuje.

Výhodou nového webu je především to, že splňuje zákonné nároky na uskutečnění veřejné sbírky. Díky tomu nemusí příjemci vybrané peníze danit, na rozdíl od různých sbírek, které probíhají přes sociální sítě. V těchto případech musejí většinou zakladatelé sbírek odvést státu patnáctiprocentní daň z vybrané částky. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek