metro.cz

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Zdeněk NěmecMF DNES

Děti málo mluví. Ve škole i doma s rodiči

  6:05
Doma se s dětmi častěji „baví“ televize a počítač než rodiče. Přichází problémy s řečí.

„Můj syn studuje technickou vysokou školu a všechny zkoušky a testy absolvuje jen písemně,“ říká logopedka Jitka Kaulfuss. Ilustruje tak na příkladu z vlastní rodiny nejmodernější „trendy“ v mezilidské komunikaci.

Logoped je na pokladnu

  • Těžké vady řeči má teď třikrát víc dětí než před deseti lety.
  • V Česku nyní funguje něco málo přes 400 logopedických ambulancí.
  • Zdravotní pojišťovny hradí jednu návštěvu u logopedického specialisty týdně.

Ty se projevují nejen ve vzrůstající závislosti na internetu skrze mobilní telefony, ale také na stále vyšším množství dětí, které mají řečové vady. Jejich rodiče s nimi totiž vůbec nekomunikují, případně během hovoru sledují současně displej telefonu. Logopedové tvrdí, že děti mají problémy nejen s tradičním českým „r“ a „ř“. Potíže jim dělají i sykavky. Někdy rodiče ve snaze s dítětem mluvit ho ale od mluvení odrazují. „Když se dítě snaží něco říkat, vyslovovat, neopravujme ho,“ radí Zuzana Blažková, logopedka a zakladatelka Logopedie jinak. „Neříkejme, že se to tak neříká. Děti pak zbytečně pociťují tlak na slova, která jim nejdou. Komentujme a dejme jim možnost se do komunikace aktivně zapojit,“ radí logopedka z Uherského Hradiště Blažková. Jde o to, aby děti komunikovat chtěly a nebraly vzájemnou komunikaci s rodičem jako své selhání.

Podle Asociace logopedů mají nějakou řečovou vadu dvě pětiny českých předškoláků. Zatímco v minulosti se dařilo mnoho problémů odstranit ještě před nástupem do školy nebo v první třídě, v současnosti se posunuje řešení výslovnosti až ke třetí třídě základní školy.

Trápí mladé

  • Přibližně 154 tisíc Čechů navštěvuje ročně logopedy specialisty. Jedná se ale jen o ty, kteří se se svými problémy obracejí na odborníky. Z devadesáti procent se jedná o děti a mladé lidi do 19 let věku.

Prospělo by dětem, aby se ve školách víc mluvilo, například zařazením hodin „rétoriky“? „V nějaké moderní formě ano. Ve školách chybí například přednes, děti se často ani neumějí postavit před spolužáky a zformulovat vlastní myšlenky, schází schopnost předvést se i před cizími lidmi než jen v rodině,“ myslí si Kaulfuss. Nekomunikaci v domácím prostředí odhalí pedagogové často u předškoláků během zápisu. „Neudrží oční kontakt, protože ani jejich rodiče, když se s nimi nebaví, se jim nedívají do očí,“ rekapituluje komunikační a řečové vady logopedka. 

Komentáře

zpět na článek