metro.cz

Kdo platí hotově, tolik netloustne

  5:14
Karta, nebo cash? Česko patří ve světě k těm zemím, kde je vysoký podíl „hmotných“ peněz.
Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Co nikdo nepoužívá, to nemá šanci na přežití. To je švédská filozofie ve vztahu k hotovosti při placení. Podíl bankovek a mincí na platbách v této skandinávské zemi se pomalu, ale jistě blíží nule (v současnosti je pod dvěma procenty všech transakcí). Norové jsou ještě níž, u nich tvoří hotovostní placení pod jeden a půl procenta. Také Evropská unie přemýšlí v brzké době alespoň o zrušení jednocentových mincí.

Česko je sice v podílu papírových bankovek a kovových mincí například za Japonskem a Hongkongem, ale v Evropě patří k zemím, kde sice stoupá obliba placení mobily či chytrými hodinkami, kde však lidé v peněženkách stále uchovávají hodně reálných platidel. Jdou kupodivu proti obecným trendům. „V roce 2019 například vzrostl podíl plateb uskutečněných převodem nebo hotovostně na 15 procent, o rok dříve to bylo jen devět procent,“ uvádí ve svých statistikách Česká bankovní asociace.

Peníze v krabici od vína

77

Tolik kilogramů by ve stokorunových bankovkách vážilo sedm milionů, které policisté zabavili hejtmanu Davidu Rathovi. V pětitisícových se částka vešla pohodlně do krabice od vína. Bankovek v různých hodnotách obíhá v Česku celkově 600 miliard.

Hotové peníze ale mají vliv na zdraví. Sice patří mezi přenašeče choroboplodných zárodků (hůře jsou na tom prý jen mobilní telefony a klávesnice počítačů), zato vedou k tomu, že hotovostní platiči s největší pravděpodobností méně mlsají. „Několik studií prokázalo, že když platíme v hotovosti, utrácíme méně například za nezdravé jídlo,“ argumentuje Dominik Stroukal, hlavní ekonom skupiny Roklen. Na účtu, když z něho platíme kartou, se jedna čokoláda nebo zmrzlina navíc ztratí a tolik to nebolí, jako když musíme platit takzvaně na dřevo. „Výzkumy ukázaly, že zdravého jídla nakupujeme kartou stejně, jako když použijeme hotovost, ale při platbách kartou si uděláme i radost něčím nezdravým navíc,“ říká Stroukal .

Teoreticky mohou platby v hotovosti přimět člověka, aby nejen méně utrácel, ale aby třeba i méně pil. „Můžete si na sebe uplést bič i v tom, že když půjdete, jak se říká, na jedno, necháte doma kartu a vezmete si jen padesátikorunu,“ radí Stroukal z Roklenu a přiznává, že se to občas týká i jeho.

Milion ve 100 gramech

Hotovost možná prospívá zdravému životnímu stylu, ale podporuje zločinnost.

  • V roce 2019 se přestaly tisknout bankovky 500 eur kvůli oblibě při nelegálních transakcích. Například v přepočtu jeden milion korun představuje v pětiseteurovkách jen stogramový balíček 80 bankovek.
  • České bankovky představují ve své nominální hodnotě 12 procent HDP.
  • K problematickým platbám kartami se vyjádřila i čtenářka deníku Metro Radka z Plzně. „Když jsem studovala, tak jsem si peníze, které jsem chtěla utratit, musela vybrat z bankomatu a víc o útratě přemýšlela. Jak jsem začala po škole platit kartou, všechno se rozkutálelo,“ řekla.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek