metro.cz

Do nemocnic asi zamíří sestry a lékaři na penzi, ale i medici

  12:07
Zdravotnická zařízení postrádají sestry a lékaře, kteří zůstali doma kvůli péči o malé děti.
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Neplánovaná školní pauza komplikuje život tisícům rodičů. Mezi ty, kteří nemohou svou práci vykonávat z domova formou home office, patří i zdravotnický personál. Jenže nemocnice se nyní musí obejít bez sester nebo lékařek, které zůstaly doma s malými dětmi. Kromě základních škol se totiž uzavírají i mateřské školy. Chybějící zdravotníky je třeba nějak nahradit.

Karanténa není volno

  • Mimořádné školní volno, která platí od poloviny týdne, může představovat určité nebezpečí. „Karanténa nejsou prázdniny,“ varuje Dagmar Žitníková, předsedkyně zdravotnických odborů.
  • Lékaři proto radí, aby volno, které dostali žáci a studenti, neznamenalo, že je bude mládež trávit v nákupních centrech, kde se může vystavit riziku nákazy nebo ji nevědomky šířit. 
  • Odborníci rovněž doporučují ochranné roušky či respirátory nejen všem zdravotníkům, ale také novinářům. Například během jejich práce při přípravě reportáží na hraničních přechodech nebo ve zdravotnických zařízeních.

Některé nemocnice už proto vážně uvažují, že zapojí do práce bývalé zaměstnance. „Pokud bych byl manažerem v nemocnici, asi bych si vytvořil seznam bývalých pracovníků,“ říká Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu, a dodává, že takové seznamy si už některé nemocnice opravdu zpracovávají. Lékaři a sestry ve výslužbě se mohou stát důležitou výpomocí za nepřítomné sestřičky a lékařky. „Mohou vypomáhat buď na dohodu o provedení práce, nebo na zkrácený pracovní úvazek,“ podotýká Engel. Upozorňuje ale na nebezpečí, že výpomoc seniorů není samospásná. „Nákaza koronavirem je totiž nejnebezpečnější právě pro starší lidi, vidíme to v Itálii,“ připomíná Engel. Už se hovoří také o tom, že chybějící personál zastoupí studenti 5. a 6. ročníků lékařských fakult.

Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, upozorňuje, že stále trvá nedostatek ochranných pomůcek pro personál nemocnic. „Pokud onemocní, zkomplikuje to práci nemocnic,“ říká Žitníková. Odboráři vědí, že leckde pracují lékaři a sestry i bez ochrany. „Oceňujeme jejich obětavost, ale nechtěli bychom, aby se z toho stalo pravidlo,“ dodává k tomu Martin Engel.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek