metro.cz

Lék na COVID-19? Konspirace radí kokain, vodu i prst do čili

  5:10
Koronavirová krize je natolik velká, že tlumí dokonce i české spiklence.
Etnolog a folklorista Petr Janeček | foto:  Dan Materna, MAFRA

Tuzemskem se několik týdnů šíří nejen koronavirus, ale také nová várka „zaručeně pravých“ návodů a historek o tom, jak s touto nemocí bojovat. Bohužel mají podobu takzvaných hoaxů, tedy záměrně či nevědomky šířených podvodných zpráv.

„Možná jste například na sociálních sítích četli varování, které začínalo slovy: Synovec jednoho z mých spolužáků úspěšně vystudoval vysokou školu. Poté už následoval zaručeně pravý návod na to, jak bojovat s koronavirem. Ten radil popíjet horkou vodu, protože virus údajně umírá při teplotě 26 až 27 stupňů Celsia. Naše tělo má však 37 stupňů, takže jde o jasný hoax. Spousta lidí na to ale klidně skočí,“ říká pro deník Metro etnolog, folklorista a odborník na městské legendy Petr Janeček.

K dalším z takových mýtů posledních týdnů patří zaručeně pravý test na koronavirus, který si každý může udělat doma. Vyvinuli ho prý na Tchaj-wanu, který je úspěšným bojovníkem s nákazami obecně. „Když zadržíme dech a udržíme ho deset vteřin, bez toho, aniž bychom zakašlali, tak koronavirus nemáme. Podle logiky tohohle testu jsou totiž příznaky viru kašel a rýma,“ dodává s úsměvem Janeček s tím, že podobně absurdní je i žvýkání kokainu či varování proti užívání Brufenu. Tuto podvodnou zprávu dokonce ve velkém přebírala i významná česká média. „Varování, že Brufen zhoršuje příznaky konkrétních nemocí, kolovalo v minulosti i ve spojitosti s dalšími epidemiemi. Nejbizarněji na mě působí slovensky namluvená nahrávka, která s tímto sdělením koluje po internetu,“ doplňuje Janeček.

Ačkoliv se to nyní mezi lidmi jen hemží nejrůznějšími mýty, podle Janečka pšenka příliš nekvete klasickým městským legendám. Ty se od hoaxů liší tím, že bývají vyprávěny jako ucelený příběh. Nebo příběhy, jako je například notoricky známá pražská legenda o Pérákovi. „Koronavirová krize je tak velká, že příliš velké množství městských legend nevzniká. Lidé se příliš bojí, a uvažují proto racionálněji. Podobné to bylo v době povodní v roce 2002 a 2013. Když je ohrožení příliš velké, lidé tolik nevymýšlejí,“ míní pro Metro Janeček.

Povodně mají podle Janečka s koronavirem z folklorního hlediska mnoho společného i v tom, proč lidé smyšlenky vytvářejí a šíří. „Tehdejší primátor Igor Němec mystifikoval veřejnost, když tvrdil, že se voda nemůže dostat do metra, a je tam proto bezpečno. Stejné to bylo nyní s rouškami. Nejdřív, že budou, pak, že ne. Nedostatek informací budí v lidech konspiranty. U povodní si někteří mysleli, že za vše může protržená přehrada,“ vzpomíná Janeček.

V posledních letech nejen mezi Čechy obecně vzniká velké množství mýtů a městských legend. Kvůli SARS, prasečí chřipce a dalším nemocem mají folkloristé napilno podobně jako v 80. letech. Tehdy se podle Janečka hodně spekulovalo o onemocnění AIDS, zda ho můžete chytit jen tak v MHD či ho rozšířila CIA, aby se zbavila gayů.

„Další várka přijde, až opadne strach a bude vše dobré. Pak tu bude i spousta vtípků. Třeba ten, že vám proti koronaviru pomůže strčit prst do čili a potom do zadku,“ říká folklorista Petr Janeček.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek