metro.cz

Řekni, kde ty kytky jsou? Lidé si je kupují, aby měli radost

  17:11
Květinářství stav nouze neuzavřel. Nežije se jim ale příliš snadno.
Ilustrační snímek | foto: Fotolia

Malý stánek s květinami na Tylově náměstí. V jiných dobách jedno z nejrušnějších pražských míst, pár kroků od metra I. P. Pavlova. „Obrat je menší, je to znát. Lidé kupují květiny především ke svátkům, teď jdou především růže a také jarní květiny, třeba tulipány,“ říká prodavačka ze stánku. 

Podobné je to i na Vinohradské třídě naproti centru Flora. „Lidé začali s jarním sázením, kupují teď i zeminu,“ vypočítává prodavačka Jana. Nezapomínají ani na kytky jako ozdobu domova. „Napište, že si lidé chtějí hlavně udělat radost,“ dodává Jana. Její slova potvrzuje i květinářka z obchodu vedle Olšanských hřbitovů. Těch, kteří sem zajdou ne proto, aby koupili kytku na hrob blízkých, ale pro potěšení, je málo. „Teď tu byla dívka, že prý chce udělat radost kamarádce,“ poznamenává prodavačka. Obrat má však v těchto dnech nízký. „Musím platit nájem, energie, kytky nevydrží dlouho, snažím se doprodat to, co mám,“ krčí žena rameny.

Květinové Nizozemsko

  • Přes Nizozemsko proudí asi 35 procent světového obchodu s květinami a rostlinami za 6,2 miliardy eur ročně.
  • Jde hlavně o květiny vypěstované v Nizozemsku, ale i dovoz z Afriky a Jižní Ameriky.
  • Několik pěstitelů tulipánů začalo posílat tulipány do nemocnic, aby potěšili zdravotníky a pacienty.

Přes omezenou poptávku ale čerstvé květiny do Česka stále proudí. Mezi tisíci kamionů čekajících v kolonách na hranicích k nám denně míří také chladicí vozy plné řezaných květin, povětšinou z Nizozemska. „Zboží vozíme ze zahraničí dvakrát v týdnu, stejně jako před mimořádným stavem,“ řekl deníku Metro Aleš Vít mladší z velkoobchodu s květinami Tulipa v Jesenici u Prahy. Zásobování, samozřejmě v menších počtech podle něho ale nijak nevázne. „Z Nizozemí se vozí hlavně cibuloviny a pokojové rostliny. Teď je sezona hrnkových rostlin, zároveň se začínají prodávat rostliny pro letní sezonu,“ říká Vít. Sezonní produkci podle něj doplňuje aktuálně řada tuzemských zahradníků, kteří doplňují i v těchto dnech zboží prakticky každý den.

Ceny se v současných podmínkách různí. Některé zboží je s ohledem na omezený pohyb lidí a zboží v Evropě v nadprodukci a ceny jsou dole, to se týká především lokální nizozemské produkce. Naopak nahoru jdou květiny, jejichž dostupnost je nyní omezená, týká se to zboží dováženého z Afriky a některé druhy z Jižní Ameriky.

I když se s kytkami stále obchoduje, komplikace zažívá každý den také Milan Rohovský, majitel velkoobchodu Rohovský z Opavska. „Holanďané toho v posledních týdnech dost vyhodili, z cen některého zboží bych řekl, že se chtějí zahojit,“ komentuje situaci na trhu Rohovský. Velké problémy mají podle jeho zkušeností ti, kteří mají pobočky na Slovensku. „Uzavřeli hranice, nelze nic vyvézt ven, prodeje tam hodně klesly a kolega z branže chtěl odtamtud vyvézt květiny, aby je zkusil prodat aspoň v Česku,“ říká Rohovský a dodává, že kolegovo zboží za milion korun nakonec shnilo.

Rohovskému zas komplikuje život, že nemůže na burzu v polských Tychách. „Jezdili jsme tam dvakrát do týdne, kdybych se tam vydal teď, šel bych na dva týdny do karantény,“ uzavírá. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek