metro.cz

Celodenní popíjení v izolaci může zvýšit počty alkoholiků

  7:36
Pustit si televizi, zapálit cigárko a nalít pivko. Třeba hned dopoledne. Nucená izolace podporuje „domácí alkoholismus“.
Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Odborníci na alkoholismus smutně konstatují, že v důsledku uzavření restaurací slýchávají více příběhů lidí, kteří pijí doma o samotě, často utajeně před rodinnými příslušníky. Dříve se mohli cestou do práce nebo z práce zastavit někde „na jedno“, teď tato možnost odpadla.

Hodně o tom může vyprávět Michaela Duffková – žena, která sama prošla těžkou závislostí na alkoholu a o děsivých zážitcích napsala knihu. Této problematice se věnuje na své facebookové stránce, přednáší o zkušenostech doslova z první ruky i ostatním lidem. „Pokud byl člověk s pitím na hraně už před karanténou, předpokládejme, že byl lehce nadprůměrným konzumentem alkoholu, je velmi pravděpodobné, že se v karanténě rozpije extrémně,“ řekla Duffková deníku Metro. 

Pijeme stále moc

2,8
Tolik procent obyvatel České republiky je podle OECD závislých na alkoholu. Je to sice čtyřikrát méně než například v Litvě (10,4 procenta), ale i tak pije rizikově asi 1,5 milionu Čechů a Češek. 

600
Nemírnému dennímu popíjení (čtyři a více půllitrů piva) se v Česku „věnuje“ kolem 600 tisíc lidí. 

Velice nebezpečná je podle ní skutečnost, že v současném období izolace nastává riziko, kdy konzument začne pít v úplně jiných časech, než praktikoval před omezeními. „Například už dopoledne, navíc bez zábran. Člověk se snaží zapít strach, stres a nejistotu. To se pak bude záchranná brzda zatahovat velmi obtížně,“ říká Duffková. 

Určitě doporučuje, aby člověk, když si problém uvědomuje, kontaktoval Národní linku odvykání a hledal pomoc odborníků. Duffková jednoznačně nabádá, aby toho, kdo má s pitím potíže, neignorovalo jeho okolí v práci ani doma. O problémech by se ale mělo hovořit racionálně.

Duffkové se nezamlouvají nejrůznější výzvy na sociálních sítích, zvláště ty ze strany známých osobností inspirující k soutěžím a zábavám spojeným s alkoholem. „Spoustě běžných lidí, kteří mají problémy s alkoholem, takové trendy k pití doma dávají pocit, že je to normální. Když to dělá ten a tamta na Instagramu nebo Facebooku, tak já přece nedělám nic špatného, nic, co by mohlo přerůst ve velký problém. Opak je bohužel pravdou,“ uzavírá pro deník Metro Michaela Duffková.

Radost z nejrůznější nabídky obchodů na slevy piva a tvrdého alkoholu a zlepšení nálady v karanténě nemá ani národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová. „Dovoz pomalu až na stůl, není to řešení, jak zvládnout tyto dny,“ myslí si. Známý výrobce likérů Becherovka rozjel na svém facebookovém profilu projekt „Doma jako v baru“. Přední barmani tady radí konzumentům, jak si namíchat doma drinky z toho, co je běžně dostupné. Výrobce odmítá, že by tím podporoval rizikovou konzumaci alkoholu, jedná se prý o podporu barů a barmanů v těžké situaci, kterou tato branže prožívá. Pravdou ale je, že sami barmani ve videích v tomto projektu výslovně vyzývají diváky k domácímu míchaní koktejlů.

Rodí se nenápadně

  • Závislost na alkoholu se vyvíjí plíživě, nemusí být na první pohled patrná. Dospělý člověk se stane závislým v průměru za pět let, patnáctiletý má šanci na závislost už za šest měsíců.
  • Zvýšenou pozornost by měl člověk věnovat i tomu, nedokáže-li se bez pití obejít už dva až tři dny.

Pohled odborníků je ale zcela opačný, obávají se právě časově neomezeného popíjení v soukromí. „Současná opatření mohou u někoho vést k větší chuti na alkohol a kvůli menší či absentující společenské kontrole, například v rámci home office, a pro mnoho z nás zcela mimořádné situaci v domácnosti k vyššímu užívání alkoholu,“ uvedl pro iDNES.cz vedoucí Centra veřejného zdraví se zaměřením na alkohol pod Klinikou adiktologie 1. lékařské fakulty UK a VFN Miroslav Barták.

I když odborníci nemají zatím konkrétní statistiky, jak moc nyní Češi v izolaci popíjejí, obávají se, že po konci nouzového stavu klientů v jejich adiktologických ordinacích přibude. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek