metro.cz

Kuřáci v době pandemie. Ubyly jim příležitosti si zapálit. Na druhou stranu zažívají více stresu

  13:48
Rouška a cigareta. Nejdou dohromady. Bez roušky na veřejnosti riskuje kuřák pokutu nebo přinejmenším nevraživé pohledy okolí. Vyznavač nikotinu, není-li právě doma, volí třeba variantu: na okamžik stáhnout roušku, dát si šluka, roušku zase nandat. Jenže to časem začne dotyčného otravovat. Přinutí momentální nošení ochranných masek kuřáky, aby s návykem skončili?
Ilustrační snímek | foto: shutterstock

„Současná situace je velmi nestandardní, takže chování kuřáků se nyní těžko předpovídá,“ řekl deníku Metro Lukáš Kohoutek, hlavní manažer Národní linky pro odvykání. V této době na lince podle něj zaznamenávají spíše pokles volajících kuřáků. „Kuřáci, které už máme v péči, nám popisují, že prožívají větší napětí, a tak je pro ně odvykání náročnější, protože byli zvyklí si cigaretou pomáhat k uklidnění,“ popisuje situaci Kohoutek.

Je méně infarktů

  • V květnu 2017 byl zaveden takzvaný protikuřácký zákon. O 18,5 procent klesl už rok po zavedení zákona počet hospitalizací kvůli astmatu u lidí mladších čtyřiceti let. Také ubylo infarktů u lidí nad 70 let, a to o přibližně 1300.
  • Dva miliony každodenních kuřáků je podle odhadů v Česku. Před zavedením „protikuřáckého“ zákona jich bylo odhadem o 300 až 400 tisíc více.

Na druhou stranu právě tento neobvyklý čas a omezení, která všichni pociťujeme, mohou být impulzem k odvykání. Podobně jako zavedení takzvaného protikuřáckého zákona, který zakázal kouření v restauracích a vedl minimálně ke stagnaci počtu kuřáků nebo alespoň k mírnému poklesu či k přechodu na nejrůznější elektronické formy cigaret. Kuřákům nyní ubyly i obvyklé možnosti, kdy si v práci zajdou do kuřáckého koutku s kolegy nebo kdy jsou v hospodě a jdou si s kamarády zakouřit ven. Takové příležitosti v těchto dnech hodně lidí nemá, protože jsou doma.

„Pro výsledek je ale důležitá individuální konzultace s odborníky, při níž se klientovi nastavuje na míru šitý odvykací postup, případně dávkování přípravků ke snižování abstinenčních příznaků,“ vysvětluje hlavní manažer Národní linky pro odvykání. Bezplatná telefonní linka 800 350 000 je i v současnosti v provozu každý pracovní den od 10 do 18 hodin. 

Přestaňte. Apel i kvůli nemoci COVID-19

Společná výzva osmi lékařských odborných společností v době pandemie COVID-19 míří na kuřáky, aby se pokusili se svou závislostí přestat. „Zejména s ohledem na současné šíření infekční choroby COVID-19 právě teď, a ne až někdy příště. Kromě svého zdraví by lidé měli pomyslet i na to, že mohou ušetřit místo na jednotce intenzivní péče pro ty, kteří nyní kvůli nákaze bojují o život, a větší starostí o své zdraví také odlehčí přetíženým zdravotníkům,“ vyzývají všichni organizátoři tohoto apelu. 

Mezi těmi, kteří se do výzvy zapojili a kteří vyzývají ty, co zatím přestávali kouřit neúspěšně, je například Eva Králíková ze Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku nebo Aleš Linhart, představitel České kardiologické společnosti a odborník na nemoci srdce. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek