metro.cz

Objevte krásy Česka. Navštivte Babylon, Ameriku i Černou Horu

  5:03
Máme pro vás pár tipů na výlet. Všechny jsou vážně světové.

Další 2 fotografie v galerii
Stezka korunami stromů Lipno | foto: MAFRA

V Česku je spousta míst, které mají exotické názvy. Nemusíte překročit hranice a navštívíte Tahiti, Šanghaj nebo třeba Jerusalem. Na druhou stranu ale některá světově pojmenovaná místa ani za návštěvu nestojí. Tahiti je ulice v Pečkách na Kolínsku, Šanghaj čtvrť v Brně a Jerusalem je osada u Příbrami. Deník Metro proto přináší pár tipů na místa, které mají cizokrajný název a navíc jsou ideální lokalitou pro výlet. Než vyrazíte, tak ještě chvíli počkejte. Až vládní opatření kvůli koronaviru opadnou, bude na výlety času dost.

Americký sen u Písku
Krásné lesy, v nich severoamerické borovice a v oboře se pase lesní zvěř. Jsme v Americe! Jen ti sudokopytníci nejsou sobi, ale daňci a mufloni. A tahle Amerika není za oceánem, ale u Písku. Proč právě tento název? Původně tu byly pastviny. V polovině 19. století však písečtí radní chtěli zabránit vlně vystěhovalectví za prací do Ameriky a zdejší půdu rozdělili zdarma mezi nejchudší obyvatele. Takže jim vlastně malý kus vysněné země udělali hned za městem. V současnosti je tu les plný dřevin z Kanady a Ameriky. Na výlet sem můžete jet i kvůli zmíněné oboře nebo se sem vydejte zjistit, proč je zdejší Amerika také někdy nazývána lesem pomníků. Za návštěvu stojí i nedaleká rozhledna Jarník s parádním výhledem na Přírodní park Písecké hory.

Svět na dlani
Krásný konec světa. Tak se na webu tituluje obec Rapšach na Jindřichohradecku. Nám ale spíš přijde, že tu během výletu budete mít svět jako na dlani. Pár kilometrů od sebe tu leží Paříž, Bosna, Nový York, Velký Londýn a Malý London. O fous dál jsou ještě Benátky. Osady vznikly po roce 1835 a jejich názvy souvisí s migrací. Traduje se, že jména dali osadám úředníci z heidenreichsteinského panství, aby tím přilákali nové osadníky. A proč sem vyrazit? Rapšach leží v malebném Třeboňsku. Rovinatá chráněná krajinná oblast je vhodná například pro cyklovýlety. Zkuste třeba jet historicko-naučnou stezkou Pamětí Vitorazska. Začátek i konec jsou u zámku v Nových Hradech a trasa měří 89 kilometrů.

Nový York

Revír šikmookého rybáře
Tajvan je největší ostrov na Lipně. O vzniku názvu kolují dvě povídačky. První z nich říká, že tu dříve chytal rybář, který měl šikmé oči, říkalo se mu Číňan a ostrovu se pak začalo říkat Tajvan. Podle jiného výkladu název vymysleli kartografové plánující přehradu, protože očekávaný ostrov na mapách tvarem připomínal ostrovní stát u Číny. Přímo na ostrůvek se ale nesmí. Na chráněnou přírodní rezervaci je zákaz vstupu. Na výlet tak spíš vyrazte lanovkou na nedalekou Stezku korunami stromů a na cestu dolů využijte pro změnu koloběžky. Kousek od těchto atrakcí je i pěkná zřícenina Vítkův hrádek.

Do sedel!
Černá Hora je stát na jihovýchodě Evropy. Jmenuje se tak i hora v Krkonoších. A Černá Hora je i městys poblíž jihomoravského Blanska a právě tam vás pozveme. Název vznikl prostě. Výstavba obce se soustředila kolem kopce Paseka, už v dávných dobách porostlém jehličnany. Proti okolní výsadbě listnatých dřevin se jevil kopec tmavší, odtud název Černá Hora. Do městečka se vydejte třeba na kole. Cyklotrasa s názvem Pivní stezka Petra Bezruče má 28 kilometrů a začíná na nádraží Brno-Řečkovice. Dovede vás až k pivovaru v Černé Hoře. Ten funguje už 720 let. Dokonce tu mají nově i muzeum pivovarnictví. Na kole se můžete vydat také k propasti Macocha. Z Černé Hory je to k ní něco málo přes 20 kilometrů.

Domažlice

Šikmá věž u Babylonu
Starověký Babylon bylo město v jižní Mezopotámii. Jeho název je odvozen z akkadštiny – Bab-ilu neboli Brána boží. Český Babylon je obec u Domažlic. Jak získal název, není ale zcela jasné. Jedni tvrdí, že je to podle nedaleké Babí hory, kde byl i lom. Vždyť v 18. století byla obec v tereziánském katastru zapsána jako Babilon. Jiné zdroje zase uvádějí, že název vyplynul z etnografické různorodosti obyvatel ve vznikajícím letovisku v okolí Horního Pařezovského rybníka. Mimochodem, v něm se můžete v létě vykoupat. A pokud pak zatoužíte po vyhlídce z bájné Babylonské věže, máme pro vás dvě české alternativy. Z přírodního koupaliště je to na rozhlednu Kurzova věž sotva deset kilometrů. Navíc cesta vede malebným Českým lesem. Ještě o fous blíž je to z Babylonu k Domažlické věži. Ta má jednu zvláštnost. Kvůli nestabilnímu podloží je o 59 centimetrů vychýlená.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek