metro.cz

Počet zabitých dravců rychle narůstá. Traviči řádí i během pandemie

  5:38
Ani období karantény není na překážku travičům volně žijících zvířat. Alespoň podle ornitologů, kteří letos zaznamenali již pětadvacet případů otrávených, zastřelených nebo jinak nelegálně zabitých ptáků.
Luňák červený | foto: ZAYFERUS.CZ

„Většinou se jedná o dravce. Nejčastějšími oběťmi jsou káně lesní či vzácný luňák červený. Na vině je většinou jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii už od roku 2008 zakázané,“ uvádí Věra Sychrová z České ornitologické společnosti. „Dříve se karbofuran používal jako pesticid. Je smrtelný i při malé dávce a život může zachránit jen okamžité podání protijedu atropinu,“ varuje Sychrová. Letos zaznamenala již šest otrav vzácných luňáků. Za celý loňský rok přitom byly sotva čtyři.

„Otrávení luňáci se objevují napříč celou republikou. Na začátku března to byl jeden na Kolínsku, dále tři na Břeclavsku, další na Klatovsku a naposledy jeden na Jičínsku,“ komentuje pro ornitologický web birdlife.cz psovodka Klára Hlubocká, jež se specializuje na vyhledávání otrávených návnad. Ne všechny případy však mají smutný konec. Jeden ze tří umírajících luňáků na Břeclavsku měl velké štěstí a díky včasnému zásahu se ho podařilo zachránit.

Oblast jižní Moravy ostatně patří kvůli rozšířenému zemědělství k dlouhodobě nejproblematičtějším. Podobná situace je i ve východních Čechách.

„Dne 29. března se na Jičínsku karbofuranem přiotrávila při venčení i fenka německého ovčáka Pisi, donedávna služební pes Policie České republiky,“ uvádí Hlubocká s poznámkou, že obětí zemědělských jedů se mohou stát i domácí mazlíčci.

Ornitologická společnost předává případy otrávených živočichů policii, která je vyšetřuje jako trestné činy. Letos šlo o 14 případů. Loni jich bylo 24 za celý rok, přičemž největší případ je zasazen do prosince. V Kozojedech na Jičínsku našli 15 mrtvých krkavců velkých. U všech zvířat analýza prokázala otravu karbofuranem. U třinácti z patnácti krkavců byl navíc zaznamenán také jed stutox II, jehož aplikace je zemědělcům, na rozdíl od užívání karbofuranu, v letošním roce povolena. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek