metro.cz

Majitele bytů pořízených na Airbnb drtí splátky hypoték

  15:59
Odliv turistů poslal na trh tisíce bytů z Airbnb. Lidé teď ušetří za delší pronájmy.
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Dá se očekávat, že ceny v centru Prahy lehce porostou, případně budou stabilitní,“ odhadovala ještě koncem roku Hana Kořínková, manažerka internetového portálu Sreality.cz. K atraktivním místům s možným růstem cen bytů i nájmů přiřadila i Olomouc nebo Hradec Králové. Příchod pandemie však všechny předpovědi postavil na hlavu.

Prázdné byty v lákavých místech zejí prázdnotou, ulicemi nezní drkotání koleček kufrů. Vlastnící nemovitostí určených na turistické přespání na pár dní v systému Airbnb nebo Booking.com hledají cesty, jak si udržet alespoň část příjmů. Nabízejí je proto k dlouhodobým pronájmům

Mrtvé schránky

  • Systém předávání klíčů z bytů v rámci Airbnb turistům je často vynalézavý. Majitel se nemusí s cizinci vůbec setkat.
  • Přetrvávají praktiky, kdy se klíče vyzvedávají u provozovatelů večerek nebo v „mrtvých schránkách“, třeba ve venkovních elektroměrech.

Realitní kanceláře tento trend zaznamenávají. „V posledních týdnech se na nás obrací rostoucí počet majitelů nemovitostí, které dosud sloužily k Airbnb, s tím, abychom je nyní dlouhodobě pronajímali. Týká se to především historického jádra a širšího centra hlavního města,“ potvrzuje trend Jan Martina, manažer M&M Reality pro Prahu. Na některých pobočkách prý mají desítky nabídek týdně a podle jeho odhadu jsou celkově takových případů tisíce.

„U krátkodobých pronájmů je v Brně situace jednoznačná, jsou na nule,“ konstatuje Jarmila Odehnalová, jihomoravská manažerka M&M Reality. „Jeden z klientů pronajímal byt 1+1 s měsíčním ziskem kolem třiceti tisíc čistého. Nyní je bez objednávek, navíc bydlení financoval hypotékou. Teď ho nabízí pro dlouhodobý pronájem za dvanáct tisíc korun,“ doplňuje Odehnalová.

Stejné zkušenosti mají i v realitní společnosti RE/MAX G8. „Na trh jdou stovky nemovitostí pro dlouhodobý pronájem,“ řekla deníku Metro makléřka RE/MAX Tereza Vrzáková. Jestliže nájem bytu 2+kk v Praze byl kolem patnácti tisíc korun měsíčně, nyní je to o přibližně tři tisícovky méně. Ještě níž padly ceny v centru Prahy. „Tam se pohybovaly okolo pětadvaceti tisíc korun měsíčně, nyní mohou být až na polovině,“ popisuje Vrzáková. Domnívá se však, že se jedná jen o přechodný stav. „Očekáváme, že při příznivém vývoji situace se v řádu měsíců ceny pronájmů začnou vracet zpět na původní hodnoty a bytů na delší časový pronájem opět začne ubývat,“ dodává makléřka.

„Momentálně zaznamenáváme skutečnost, že lidé vlastnící byty kvůli Airbnb je nyní chtějí prodávat, mnoho z nich si je totiž pořizovala na hypoteční úvěr a teď nemají na splátky,“ říká Vladimír Zuzák, ředitel a současně majitel Maxima Reality. Důvodem je kromě výpadku turistů i obava ze změny legislativy. „Je velmi pravděpodobné, že se restrikce ze strany politiků ohledně Airbnb budou stupňovat,“ připomíná Zuzák. 

Virus vyprázdnil byty

Realitní makléři odhadují, že jen v hlavním městě je v současnosti sedm tisíc prázdných bytů, které ještě do začátku epidemie nového koronaviru sloužily pro krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Podle některých odhadů je celkové množství takových bytů v Praze až dvojnásobné. Přibližně polovina těchto nejen investičních nemovitostí patří cizincům.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek