metro.cz

Vařilo celé Česko! Covid-19 zřejmě zvýšil spotřebu plynu

  5:00
Trouby a sporáky v domácnostech jely v epidemii na plné obrátky.
Plynová trouba (ilustrační foto) | foto: SXC

Vtipy na nejrůznější formy domácího vaření zaplavují internet. Lidé si utahují z toho, že místo jídla se všude v hrncích vyvářely roušky. Každopádně platí, že plotny byly v minulých týdnech ve větší permanenci než v časech normálu, kdy lidé většinou přes den nebývali doma. Někdo se spoléhal na dovezené pokrmy, většina těch, kteří byli v karanténě či na home office, však navlékla kuchařské zástěry. 

„Mnohem častěji než předtím jsem zapínala troubu kvůli nejrůznějším buchtám,“ říká úřednice Alice z Hostivic, převážně satelitní obce na západním okraji Prahy. Doma měla častěji během poledne obě dcery, které studují na vysoké škole. Na home office byl i manžel. „Takže jedno teplé jídlo v poledne bývalo,“ vypočítává Alice. Zda se to na konečném účtu za plyn projeví, nyní nedokáže odhadnout. Častěji jel bojler, v posledních chladných dnech si doma také přitápěli. Vzhledem k tomu, že nemají cenu plynu fixní, ale podle toho, za kolik ji nakupuje distributor, nepředpokládá, že by celková částka byla vyšší než třeba loni.

Vliv má počasí

  • O téměř pět procent byla loni vyšší spotřeba zemního plynu v Česku. I přesto, že v posledním čtvrtletí roku 2019 mírně klesla, protože byl mírný podzim a začátek zimy (v dlouhodobém normálu byla průměrná teplota o téměř tři stupně Celsia vyšší). 
  • Na české domácnosti připadá asi třetina spotřeby energií (plynu i elektřiny), zbytek jde na účet průmyslu a ostatních institucí a firem.

„Spotřeba domácností není průběžně měřená a přesný nárůst se dozvíme až po ročním odečtu,“ řekl deníku Metro Roman Gazdík, mluvčí společnosti ČEZ, jež je druhým největším dodavatelem plynu v Česku. Podle matematického modelu, který používají k odhadu, vyšší spotřebu v domácnostech předpokládají. „I proto, že sice bylo v březnu jako v létě, ale pak šly teploty dolů v dubnu i květnu,“ odkazuje Gazdík na to, že vedle vaření se v domácnostech zřejmě víc topí. Jinak to však podle něho je ve firmách, kde se omezoval provoz. „Každopádně u velkých odběratelů, kde se spotřeba sleduje průběžně, šla dolů asi o deset procent,“ vysvětluje data o zemním plynu Gazdík.

Podobné poznatky mají i ve společnosti MND. „Nepřekvapilo nás, že domácnosti v této době spotřebovaly o osm procent více plynu, než jsme předpokládali, a to i přes mírné počasí,“ řekl deníku Metro Jan Sýkora, ředitel marketingu MND. Firemní zákazníci oproti tomu za stejné období spotřebovali o 13 procent plynu méně. „Je to vcelku logické, když zvážíme uzavření škol, restaurací, obchodních center a dalších podniků,“ doplňuje Sýkora.

K velkým distributorům patří i Pražská plynárenská. „Dopady pandemie objektivně vyhodnotíme až koncem roku,“ říká Miroslav Vránek, mluvčí společnosti. U velkých a středních odběratelů zaznamenali propad o pět procent. U přibližně dvou set zákazníků z této kategorie však šla spotřeba plynu až o 40 procent níž ve srovnání se stejným obdobím loňska. V kategorii maloodběratelů a domácností se však moc nezměnilo. „Zejména kvůli vyššímu odběru domácností,“ shrnuje Vránek. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
Témata: Jan Sýkora, ČEZ
zpět na článek