metro.cz

Test na covid–19. Z krve, či výtěrem? Je tu rozdíl!

  18:20
Lidé spekulují, zda koronavirus již prodělali, či nikoli. Jak se to dá zjistit? Jaká existují testování a jaké jsou v nich rozdíly?
Testování | foto: Synlab

Na začátku března, kdy se začalo o koronaviru hojně mluvit, jsem onemocněla. Nebylo to nic hrozného – klasické příznaky virózy. Ani teplotu jsem si nenaměřila, jen mě vše bolelo, měla jsem rýmu a kašel a třeštila mi hlava. Po pár dnech to přešlo a od té doby se zase cítím normálně. Ale pořád ve mně klíčilo semínko nejistoty – prodělala jsem covid-19, nebo ne? I když jsem v žádných zasažených oblastech nebyla ani jsem se s nikým nakaženým vědomě nepotkala. Prostě bych to ráda věděla.

V laboratoři i poradí
Minulý týden jsem se rozhodla, že se dám otestovat. Mnoho laboratoří již nabízí testování i samoplátcům, tedy lidem, kteří jsou, stejně jako já, zvědaví, zda jsou nemocní nebo nemoc v minulosti prodělali. Ale jsou to například i pendleři, kteří potvrzení potřebují kvůli přejezdu hranic. Nebo jejich příbuzní. Prostě lidé, kteří si testování zaplatí z vlastní kapsy. Jaký typ testu ale zvolit? PCR – tedy výtěr z nosohltanu, či vyšetření z krve? Rozhodně nejsem sama, která se v testování úplně neorientuje, to potvrzují i v laboratořích Synlab, kam jsem se vydala.

Protilátky

Jsou tři. Jak se v nich vyznat?

  • IgA – vytvářejí se na sliznici dýchacích cest a v tělních sekretech. Tvoří se o dva až tři dny dříve než IgM protilátky.
  • IgM – tvoří se přibližně pátý den od objevení příznaků a postupně narůstají. Do 20. až 30. dne pak úplně vymizí.
  • IgG – vzniknou 10 až 14 dnů po objevení příznaků, v těle se drží déle, určitě několik měsíců, možná let. 

Na to, jaký je v daných testech rozdíl, jsem se zeptala Anabely Čížkové, vedoucí laboratoře v Jankovcově ulici v Praze. „PCR testy detekují virus v akutní fázi, tedy pokud máte příznaky nebo potřebujete vědět, zda jste aktuálně nakaženi, a tedy i infekční pro okolí,“ uvádí Čížková. Takže pokud člověk ví, že se s někým nakaženým v poslední době potkal, a chce si být jistý, zda se nenakazil, je vhodné využít PCR test výtěrem z nosohltanu. „Tímto testem se dá pozitivita odhalit dokonce již několik dní před propuknutím příznaků nemoci,“ doplňuje vedoucí laboratoře. Cena tohoto testu je stanovena na 1674 korun (bez odběru) a výsledek se dozvíte do 24 hodin.

Měli covid, jsou negativní
A pak jde tu další způsob – testování z krve. To se neprovádí v akutní fázi, ale slouží pro zjištění protilátek v krvi. Ty jsou v ní detekovatelné přibližně pátý až desátý den od prvních příznaků. Tento test tedy slouží k tomu, abyste zjistili, zda jste nemoc již prodělali a zda se vám v těle vytvořily protilátky. Dá se pořídit za 860 korun a výsledek se dozvíte zpravidla do druhého dne. Tímto způsobem probíhalo i plošné testování lidí ve vybraných městech. Tehdy se používaly rychlotesty, které jsou také určeny k odhalení protilátek a jejichž výsledek je k dispozici již do 20 minut.

Ale i mezi rychlotesty a klasickými krevními testy v laboratořích je určitý rozdíl. „Rychlotesty umějí změřit jen protilátky IgM a IgG – tedy ty, které se tvoří v těle až po několika dnech. Ale neumějí zachytit IgA protilátky, které se tvoří na sliznici dýchacích cest,“ vysvětluje Anabela Čížková. A doplňuje: „Takže ten, kdo covid-19 prodělal bezpříznakově nebo jen s mírnými příznaky, může mít pozitivní pouze tyto IgA slizniční protilátky. Zbylé dvoje, tedy IgM a IgG, se nevytvořily, protože se virus dále do těla nedostal – imunitě se ho podařilo zlikvidovat dříve.“ Z toho mimochodem plyne, že tito pacienti z plošného testování vyšli negativně, ikdyž covid prodělali. Takže výsledky testování, kdy vyšlo, že protilátky má jen minimum lidí, nemusí být přesné.

Zájem je značný
Volba testu v mém případě byla jasná – nechala jsem se otestovat pomocí krevních testů, a to na protilátky IgA, IgM i IgG. Ale existuje i varianta, že si dáte zjistit jen protilátky IgM a IgG. S rozhodováním, jaký test je pro vás nejlepší a na které odběrové pracoviště se objednat, vám pomohou pracovníci z laboratoře Synlab na bezplatné infolince 800 100 073.

A jak to všechno dopadlo? Test vyšel negativní. Takže jsem se covidem nejen nenakazila, ale asi se s ním ani nesetkala.

A co kdyby test vyšel pozitivní? „Pak byste se musela nahlásit svému praktickému lékaři a ten by vás poslal ještě na PCR test, zda nejste akutně infekční,“ doplňuje vedoucí laboratoře. Synlab se do testování v souvislosti s koronavirem zapojil kolem půlky března. Zpracovával vzorky pro nemocnice a ministerstvo zdravotnictví. Od 5. května začal nabízet testy i samoplátcům. „Je o to velký zájem, v současné době je kapacita na některých odběrových pracovištích naplněná na 14 dní dopředu,“ uzavírá Anabela Čížková. 

Autor:
zpět na článek