metro.cz

Větší foto
Těhotenství (ilustrační foto) | foto: SXC

Desítky tisíc lidí netuší, že jim malý orgán v těle hapruje

  10:33
Lékaři začínají sledovat těhotné kvůli špatně fungující štítné žláze. Dětem hrozí problémy.

Markétu čeká v nejbližším období několik radostných událostí. V červnu, už bez roušek, plánuje svatbu a pak i založení rodiny. Třicetiletá žena se ale musí na těhotenství připravit důkladněji. Její štítná žláza totiž nefunguje správně. „Byla jsem už jako malá hodně hubená, hlavně v porovnání s tím, kolik jsem toho snědla,“ říká Markéta. Kdyby si tehdy její lékařka nevšimla abnormálně zvětšeného krku, nejspíš by dívka na onemocnění štítné žlázy přišla až o mnoho let později.

Více nemocných

620

Tolik lidí se loni v Česku léčilo se štítnou žlázou. Letošní Týden štítné žlázy je již dvanáctý a končí v neděli 31. 5.

20

Asi o dvacet procent u nás ubylo v posledních letech specializovaných lékařů endokrinologů.

Skupinu osmi tisíc předem vytipovaných žen, které jsou nyní těhotné, čeká v tomto týdnu vyšetření u endokrinologů, zda mají štítnou žlázu v pořádku. Snížená, nebo naopak zvýšená funkce malého, ale důležitého orgánu totiž způsobuje u těhotných potraty, předčasné porody a další komplikace.

„Pokud se předpoklad až patnácti procent nově odhalených případů potvrdí, mohl by z pilotního projektu vzniknout celoplošný screening,“ uvádí Jan Jiskra, endokrinolog z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Vyšetření na štítnou žlázu by se tak stalo standardním úkonem v prvních týdnech těhotenství. „V Česku ročně porodí kolem 112 tisíc žen, včasným odhalením můžeme předejít rizikům u přibližně sedmnácti tisíc z nich,“ dodává Jiskra.

Správnou funkci u žen v těhotenství potvrzuje i další odbornice. „Hormony produkované žlázou se totiž podílejí na vývoji nervové soustavy dítěte,“ připomíná endokrinoložka Karolína Drbalová z kliniky Canadian Medical. Plod v těle matky ještě nemá vlastní štítnou žlázu, a je tak závislý na hormonech, které produkuje mateřská žláza.

Podle nejnovějších údajů Ústavu zdravotních informací a statistiky se v Česku léčilo s porucho štítné žlázy přes šest set tisíc pacientů. Je to o takřka 140 tisíc víc než v roce 2010. „Odhadujeme, že další desítky tisíc lidí o své nemoci vůbec netuší,“ upozorňuje Michal Kršek, předseda České endokrinologické společnosti. Je to podle něho částečně i proto, že kvůli jodování jedlé soli už téměř nevídáme u nemocných strumu, lidově řečenou „vole“. Ta na první pohled chorobu zřetelně avizuje.

Onemocnění štítné žlázy postihuje více ženy než muže, často až po padesátém roce věku. „Pacienti s nadměrnou činností žlázy mohou být víc podráždění, nesoustředění a trpí nespavostí,“ vysvětluje endokrinoložka Drbalová. Trápí je v této souvislosti třeba bušení srdce, více se potí a příznakem choroby může být i lehký třes rukou. Snížená činnost žlázy se projevuje naopak větší ospalostí, zpomaluje se srdeční činnost, ženy se potýkají s poruchami menstruačního cyklu. 

Je důležitá

  • Štítná žláza je životně důležitý endokrinní orgán v podkoží na přední straně krku.
  • Hlavním úkolem žlázy je tvorba a vylučování hormonů nezbytných pro průběh metabolických dějů. Ty ovlivňují spotřebu kyslíku, rychlost látkové výměny, růst a vývoj.
  • Nejčastěji je na vině špatného fungování štítné žlázy nedostatek jodu. 

Komentáře

zpět na článek