metro.cz

Severský styl Česku nevoní, hotovost by nám chyběla

  13:14
Koronavirová doba přeje internetbankingu. Čeští uživatelé přesto zůstávají u starých zvyků.
Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Ani v době, která z hygienických důvodů přeje bezkontaktním platbám, Češi „obyčejné“ papírové peníze nezavrhují.

V posledních letech se dokonce zvyšuje množství bankovek, které posílá centrální banka do oběhu. V nejnovějším průzkumu agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci (ČBA) totiž překvapivě vyšlo, že dokonce čtyřicet procent Čechů by zrušení papírových peněz a kovových mincí považovalo za omezení svobody. „Týká se to především lidí nad padesát let,“ říká Jana Hamanová, ředitelka výzkumu SC&C. V porovnání s obdobným zkoumáním v loňském roce je to o sedm procent víc.

Malý displej vadí

78

Tolik procent on-line nákupů se odehrává na stolních počítačích a v noteboocích. Mobily používáme pro nakupování v e-shopech jen ze dvaceti procent, zbylá dvě procenta připadají na tablety. Důvod? Pohodlí a lepší přehled – i ty největší displeje mobilních telefonů jsou totiž stále příliš malé pro komfortní sledování. Navíc mají lidé antivirově lépe chráněné počítače než své mobily.

Jak to, že se vzrůstající oblibou bezhotovostního placení a převodů peněz v rámci internetbankingu inklinují Češi stále k šustění bankovek a cinkání mincí? Hamanová vysvětlení má. „Nemusí to být proto, že by měli peněženky napěchované bankovkami a nosili hotovost po kapsách. A i když především mladí lidé platí rádi bezkontaktně a třeba mobilem, zrušením klasických peněz by přišli o možnost volby,“ argumentuje Jana Hamanová.

Trendy, které vládnou hlavně ve Skandinávii, zřejmě v Česku nehrozí. Například ve Švédsku už mnoho obchodů vůbec nepřijímá hotovost. Tomáš Hládek, expert ČBA, připomíná, že přece jen část ekonomiky se bez fyzických peněz neobejde. „Ať se nám to líbí, nebo ne, týká se to šedé ekonomiky,“ říká Hládek. Pro mnoho lidí je to také rychlejší než čekat, až peníze dorazí bankovním převodem. „Řadě lidí jde i o soukromí, mají pocit, že současné technologie o nich příliš mnoho prozrazují,“ uvádí Tomáš Hládek.

Někdy údajně lidé argumentují tím, že lze propojit údaje o pohybu mobilního telefonu a platbách kartou. A z toho vysledovat, co a kde kupují, jaké mají zvyky. Přesto obliba hlavně okamžitých plateb, kdy peníze při placení dorazí k prodejci za pár vteřin, výrazně stoupá. Momentálně nabízí možnost okamžitého placení už jedenáct bank v Česku. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek