metro.cz

Ereskaři zvládali epidemická omezení ve větším poklidu

  12:05
Přichází nenápadně, je však na celý život. Roztroušená skleróza už nemusí znamenat konec plnohodnotné existence.
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Příznaky přicházely nenápadně a střídaly se, takže se vlastně nemocná ani necítila. Byla jen „trochu víc unavená“. To byly první pocity třiačtyřicetileté Šárky, která se s nemocí setkala ve svých osmnácti letech. Kdyby ji choroba zastihla před třiceti nebo padesáti lety, byla by nyní nejspíš už na vozíku nebo upoutána na lůžko. Včasné odhalení a volba správných medikamentů jí ale umožňují relativně „zdravý“ život.

Šárka je sice v invalidním důchodu, roztroušená skleróza (RS) se ale vrátila jen jednou v silnějším. I proto nemusela Šárka rezignovat na všechny záliby. „V létě 2014 jsem dokonce byla po hodně dlouhé době na horách a ušla během pěti dnů 70 kilometrů, což považuji za úspěch,“ říká pacientka Šárka.

Každý pětistý

  • Lékaři v Česku diagnostikují roztroušenou sklerózu asi u každého pětistého člověka.
  • Ve světě trpí tímto onemocněním asi 2,5 milionu lidí.
  • Nejznámějším pacientem s touto nemocí je bývalý předseda lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek.
  • Roztroušenou sklerózu údajně měla ve vězení i herečka Regina Rázlová. Ve vazbě byla jeden rok.

Současné problémy s koronavirem dávaly podle lékařů pacientům s touto chorobou dokonce jakýsi „náskok“. Protože užívají dlouhodobě léky, které potlačují nebo ovlivňují imunitu, jsou zvyklí se i v „dobách míru“ chovat zodpovědně, odpočívat a vyhýbat se místům, kde hrozí riziko infekce. To se jim nyní hodilo. Kromě toho pravidelně užívají vitamin D, který pomáhá nejen v boji s jejich nemocí, ale zlepšuje i funkce imunitního systému pro boj s virovými onemocněními. Lidé s dostatkem vitaminu D případnou infekci zvládají snáze a rychleji.

Problémy během koronakrize ale registrovali v RS centrech. „Při současném počtu pacientů, kdy denně projde centrem až sto z nich, nejsme schopni zajistit hygienická doporučení pro rozestup,“ říká neuroložka Dana Horáková. Kritické je podle ní podávání infuzí. Rozestup mezi křesly činí přibližně deset centimetrů a běžně v jedné místnosti dostává infuze osm pacientů najednou.

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známá. Propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro roztroušenou sklerózu je typické střídání období záchvatů a zdánlivého klidu. 

Nebezpečná třicítka

  • Kolem sedmi set pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) přibývá ročně v Česku. Nemoc se nejčastěji projevuje kolem třicátého roku. 
  • Před sedmi lety měli neurologové k dispozici devět léků na léčbu RS. Letos mohou využít už 17 medikamentů.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek