metro.cz

Hacker nemá slitování s nemocnicí ani firmou

  5:59
Na desítky milionů korun vyšly české zdravotnictví loňské i letošní hackerské útoky.
Hacker (ilustrační foto)

Před více než dvěma lety, ještě před zavedením ochrany osobních údajů pod názvem GDPR, prověřovali počítačoví experti, jak dobře jsou chráněná pacientská data ve velkých nemocnicích. „Při jednom z pokusů se podařilo proniknout během deseti minut do systému jedné z velkých pražských nemocnic,“ říká specialistka na GDPR, která v té době poskytovala konzultace firmám i státním institucím. Redakce deníku Metro zná její jméno, přesto chce zůstat v utajení. „Při průniku se dostali až k ovládání drahého chirurgického přístroje a zjistili, že mohou ovlivnit jeho chod. Představte si, že by v daném okamžiku byl na operačním sále třeba prezident,“ říká specialistka. Zranitelnost nemocnic se naplno projevila už loni. Napadení počítačů benešovské nemocnice vyřadilo z provozu například rentgeny nebo pacientské záznamy.

Nedají se hacknout

  • K záznamu zpráv a hlášení se v administrativě ruského prezidenta používají také psací stroje.
  • Kreml před lety investoval peníze do nákupu elektrických psacích strojů. Nedají se napadnou hackery.
  • Psací stroj je nezavirovatelný. Je snadné identifikovat, na kterém psacím stroji byla konkrétní zpráva napsaná.

Útoky pokračují i do dnešní doby. Během koronavirové epidemie pocítila vyřazení počítačového systému i brněnská Fakultní nemocnice. „Opakované útoky hackerů na české nemocnice neustanou ani po zmírnění současné pandemie,“ říká expert na kyberbezpečnost Karel Obluk, který se podílel i na vývoji antiviru pro firmu AVG.

Při nedávném nouzovém stavu čelilo útokům hackerů hned několik českých nemocnic. V Benešově a v Brně byly jejich snahy ochromit systém úspěšné. Naopak pokusům prolomit ochranu ve Fakultních nemocnicích v Olomouci, Ostravě nebo Pardubicích se podařilo zabránit. 

Proč jsou nemocnice tolik zranitelné? „Jde především o špatný stav technického zabezpečení. Nemocnice spíše vynaloží finance do zdravotnického zařízení než do bezpečnostních technologií,“ říká bezpečnostní specialista ve společnosti Anect Zbyněk Malý a dodává, že během pandemie byl nemocniční personál vystaven stresu a únavě. 

Dalším problémem je i zranitelnost při home office. „Lidé mívají doma nechráněné wi-fi, sdílejí data přes špatně zajištěné osobní e-maily,“ říká Obluk.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek