metro.cz

Med zdraží. I když se včely snaží, co mohou

  12:17
Kilogram medu bude zřejmě dražší. Mohou za to nemoci a úbytek včelstev.
Takové rojení včelaři už u každého úlu nevidí. Teď jim z části zejí prázdnotou. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na farmářských trzích je teď kilo medu za 230 korun. Loni bývalo o třicet i více korun levnější. Důvod zdražení? Je málo včel. Varoáza, kterou šíří roztoči, zdecimovala přes zimu nejeden úl.

„Letos nemám ani jedno včelstvo. Musel jsem všechno zlikvidovat,“ říká včelař Luboš z Prahy-východ. Kvůli nemoci se musel včel zbavit. Škody jdou do desítek tisíc korun. Jinak jsou na tom jeho kolegové na jižní Moravě. Podle zjištění deníku Metro se jim choroby včel vyhýbají. „Musím to zaklepat, varoáza nás nepostihla,“ řekl deníku Metro Martin Roztočil. Dobrý včelař podle něj nebezpečného roztoče uhlídá a včas zlikviduje. „Je to záležitost pravidelné dezinfekce, když se to nerozjede, včely to ustojí,“ říká Roztočil. Potíže s nemocí včel a úbytkem nemá ani Jiří Vávra, který hospodaří na jižní Moravě. „Nic nás nepostihlo, jsem optimista jak ohledně zdravotního stavu, tak letošní úrody,“ říká Vávra. První snůška je podle něj zatím dobrá, uvidí, jak to bude později v létě s kvetoucími ovocnými sady. Ceny drží lehce pod dvěma sty korunami, ale o mírném zdražení uvažuje.

Varoáza i covid-19

  • Letošní ztráty včelstev jsou nejvyšší od roku 2013. 
  • Úbytek včelstev kvůli nemocem se v Česku pohybuje kolem dvaceti procent.
  • Nejpostiženější oblastí je Moravskoslezský kraj. Na Karvinsku, které zasáhl i covid-19, přišli včelaři asi o polovinu včelstev.
  • Průměrný Čech spořádá ročně asi jeden kilogram této sladkosti.

Cenu možná zvýší také Helena Dolejšová z Nezabudického medu od Křivoklátu. „Máme stabilní odběr, buď z e-shopu, potom přímo u nás, nebo dodáváme do tří menších krámků,“ řekla deníku Metro Dolejšová. O mírném zvýšení ceny ale uvažuje, jestli to bude o pět nebo deset procent, to ještě neví. Včelaře však netrápí jenom roztoči a varoáza, kterou tito členovci způsobují.

Chovatelé se dlouhodobě potýkají i s krádežemi úlů a včelstev. Často kradou ti, kteří se o své včely nestarají a kvůli nákazám o ně přicházejí. „Proti krádežím se těžko brání, lze ale udělat pár věcí,“ říká mladý včelař Kryštof. Jednou z možností je umístit úly do hůře dostupného místa, to ale není vždy možné. Někteří včelaři mají úly výrazné barvy, údajně aby včela trefila do toho svého. Nevýhodou však je, že lidé je hned vidí. „Včelám je to jedno. My máme úly nazeleno. Nejsou tolik na očích, je to lepší ochrana před zloději, aby si je nevyhlídli,“ připomíná mladý včelař. Na rozdíl od ostatních chovatelů včel, se kterými je v kontaktu, ho proto ztracené úly netrápí. Podobně je na tom včelař Jiří Vávra. „Jednak mám úly umístěné hned za domem, je tam plot, a navíc je tam těžko přístupný terén, tam zloděj s nějakým autem, aby úly naložil, neprojede,“ popisuje brněnský včelař Vávra. Říká ale, že od kolegů z Vyškovska nebo Kroměřížska má zprávy, že se s ukradenými včelstvy potýkají. Cena jednoho včelstva i s úlem se pohybuje kolem sedmi tisíc korun. Pokud je někdo nabízí o polovinu levněji, může se jednat o kradený úl.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek