metro.cz

V lese si mazlíčka hlídejte, jinak vám „vydělá“ až 30 tisíc

  13:33
Naše příroda prožívá zátěž. Ztížené cestování do ciziny do ní nasměrovalo statisíce výletníků. Někteří zapomínají, že není nezničitelná.
V Daliměřicích se rýsuje nová čtvrť. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Uprostřed lesa, nedaleko vrcholu Krušné hory na Berounsku, si dvojice turistů griluje nad otevřeným ohněm maso. Panuje přitom horký srpnový víkend, je přísný zákaz rozdělávání otevřeného ohně v přírodě. Ne každý si s tím láme hlavu. Pár kilometrů odtud mezitím zasahují dobrovolní hasiči z Roztok u Křivoklátu. Likvidují malé ohnisko požáru. „Přijeli jsme včas, lidi vědí, že si nesmějí v lese ani zapálit cigaretu, ale vykládejte jim to,“ konstatuje jeden ze zasahujících hasičů.

Česko je stále ještě tak trochu zemí trampů a nadšených turistů. Ale se vzrůstající životní úrovní se z nás stali spíš „paďouři“, jak kdysi skalní trampové titulovali zhýčkané příležitostné výletníky z měst. To, jak se v lese máme a smíme chovat, částečně tušíme, ale ne vždy se držíme i těch nejjednodušších pravidel. Přitom nám za jejich porušení hrozí i mnohatisícové pokuty.

Zamykají závory do lesa
„Vstup do lesa může být dočasně omezen či vyloučen z důvodu jeho ochrany,“ připomíná Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest a upozorňuje na to, co by neměli lidé při vstupu do lesa i do přírody opomíjet. Například rozdělávat oheň v lese je přísně zakázané a není to možné ani padesát metrů od jeho okraje. „Pokud byste v lese kouřili, rozdělávali oheň, odhazovali odpadky či poškozovali stromy, můžete dostat až patnáctitisícovou pokutu,“ vypočítává Eduarda Hekšová.

Uklízeči versus čuňata

  • K čisté přírodě může přispět každý turista. I ten sváteční.
  • Iniciativa #nejsemprase dá výletníkům tipy, jak se chovat, aby to v přírodě nebylo „jako v chlívku“. Zapojili se do ní i známí sportovci.
  • V lese můžete přenocovat ve spacáku „pod širákem“ (kromě klidových zón národních parků či CHKO). Nesmíte si tam ale postavit stan a rozdělat oheň. Obecně platí, že by po vás neměly zůstat stopy ani odpadky.

Silný nápor vnímají v těchto týdnech v lesích na Žďársku, kde hospodaří společnost Kinský Žďár. Na Českomoravské vysočině je největším soukromým vlastníkem lesů. „To, jak jsou lesy na Jihlavsku, Velkomeziříčsku a Třebíčsku silně zasažené kůrovcem, a ty naše jsou zatím v poměrně dobré kondici, se odráží i na přílivu návštěvníků,“ říká Radek Koudela, vedoucí lesního provozu Kinský Žďár, a. s. Potvrzuje, že kempy, které společnost provozuje u vodní nádrže Pilská a u rybníka Velké Dářko, praskají ve švech. „Ohledně nepořádku se to projevuje spíše na parkovištích, případy, že bychom museli chování návštěvníků v lesích řešit například ve spolupráci s policií, jsou výjimečné,“ uvedl pro deník Metro Koudela. Upozorňuje, že například na víkendy uzavírá na klíč závory u vjezdů do jejich lesů, o sobotách a nedělích také drží stráž jejich hajní. Třeba pokutování výletníků, kteří se do lesa vydají se psem a nechají ho volně pobíhat, nezaznamenali. Za podobný přestupek lze udělit pokutu až třicet tisíc korun.

Na nešvar upozorní mobilní aplikace
K lepšímu stavu české přírody může v době masivního rozšíření mobilů přispět v podstatě každý, komu není nepořádek v lese lhostejný. „Když narazí během výletu na problém, třeba v podobě chybějící značky nebo skládky odpadků, stačí místo jednoduše vyfotit a fotku s popiskem odeslat přes aplikaci Mobilní Rozhlas, která funguje na celém území Česka,“ vysvětluje Ondřej Švrček, zakladatel Mobilního Rozhlasu, který aktivně využívá už více než 900 měst a obcí. „Není nutné hledat kontaktní údaje nebo čekat až na úřední hodiny. Informace se totiž dostane přímo ke kompetentní osobě, která ji může začít okamžitě řešit,“ dodává Ondřej Švrček. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek