metro.cz

Než se namočíš, mrkni na web

  14:44
Slunečné počasí přeje koupajícím. Řada přírodních koupališť a rybníků má ale problémy se sinicemi.
V rybníku v Dolcích se návštěvníci občas dál koupou, i když jen na vlastní nebezpečí (22. 8. 2019). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Zakalená voda, nadměrné množství vodních rostlin nebo bakterií. To jsou problémy, které netíží provozovatele klasických venkovních i vnitřních bazénů. Mohou však zamotat hlavu provozovatelům koupališť, která jsou součástí přehrad, rybníků nebo venkovních umělých nádrží. V řadě míst napříč celou republikou vydali hygienici zákaz koupání.

„Jedná se o mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci,“ říká na adresu Plumlovské přehrady ředitelka odboru obecné a komunální hygieny olomoucké krajské hygienické stanice Eva Čehovská. Na střední a severní Moravě je ke koupání nevhodná například i populární těrlická přehrada na Karvinsku, případně nádrž Brušperk na Frýdecko-Místecku. V těchto nádržích se vedle sinic vyskytují i cerkárie, které mohou způsobit silné zarudnutí kůže, skvrny a puchýře. „Jedná se o takzvanou cerkáriovou dermatitidou, ta je doprovázena intenzivním svěděním, které trvá obvykle několik dní,“ informuje zájemce Státní zdravotní ústav. S horší kvalitou vody se potýkají i v hlavním městě, sinice se v posledních týdnech vyskytují například v rybníku Motol, Šeberák a v hostivařské přehradě.

Problémem v případě přírodních koupališť, které jsou v kategorii „povrchové vody využívané ke koupání“, je, že hygienické stanice sice sledují kvalitu jejich vod, mohou vydat zákaz koupání, ale nemají povinnost na dodržování zákazu dohlížet.

Aktuální kvalitu si lze ověřit například na webových stránkách ministerstva zdravotnictví. V odkazu Ochrana veřejného zdraví, případně na samostatné stránce koupacivody.cz, tam lze najít situaci ve většině koupacích ploch v republice. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek