metro.cz

Velký bratr vás vidí. Tajné služby jsou vybaveny lépe než hrdinové sci-fi filmů

  15:22
„A Víťa Sršeň nebude mít co žrát!“ řekla by Stella Zázvorková na adresu seriálové postavy Případů 1. oddělení. Kdyby zjistila, co už umí umělá inteligence.
ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Dělník pobíhá po stavbě bez ochranné přilby. Stavbyvedoucímu zapípá mobil a upozorní ho na bezpečnostní prohřešek podřízeného. Okamžitě vytočí jeho mobil, který mu současně vyběhl na displeji. Dotyčného upozorní, aby si došel pro ochranu hlavy.

„Už to není žádné sci-fi, současné technologie a programové vybavení to umožňují,“ říká Martin Černý ze společnosti Cogniware, která se zabývá vývojem softwaru a projekty především pro bezpečnostní složky u nás i ve světě. Mezi ně patří třeba i rozpoznávání obličejů a přiřazování dalších informací identifikující dotyčnou osobu, včetně jejích vztahů a kontaktů. „V evropském prostředí jsou samozřejmě všechna podobná zařízení a vyhledávací software dosti přísně omezeny pravidly na ochranu osob a osobních údajů. Takže si neumím dost dobře představit, že by nějaká stavební firma mohla používat takový software v rámci vnitřního fungování, navíc by se to zatím asi ekonomicky nevyplatilo,“ dodává Černý.

Topíte se? AI vás ochrání

  • Umělá inteligence (Artificiant Inteligence) nevyhledává jen zločince.
  • Software v bezpečnostní kameře pod hladinou v bazénu dokáže vyhodnotit pohyby člověka, který se topí, a může upozornit plavčíka.
  • V roce 1996 porazil počítač s umělou inteligencí poprvé šachového velmistra Garriho Kasparova. 

Silové složky, například policie, armády či tajné služby, však už mají kvůli ochraně před terorismem a dalšími druhy zločinnosti technologické a softwarové vybavení pro vyhledávání, poznávání a sledování osob, které v mnohém překonává scény z thrillerů a detektivních seriálů. Pokud mají policisté dostatek podkladů, dokáže software vytvořit dokonalého vztahového pavouka konkrétní osoby během krátké chvíle, v minulosti by takovou síť vytvářel tým policistů dlouhé dny nebo týdny.

„Mojí oblíbenou postavou je policista Víťa Sršeň ze seriálu Případy 1. oddělení,“ říká Walter Pavliš, který se zabývá vývojem a zaváděním umělé počítačové inteligence do praxe, má bohaté zkušenosti například v práci pro zákazníky na Středním východě. „Kdyby měl v době, kdy se ty případy řešily, rozpoznávací vybavení, nemusel by, jako v televizi, celé hodiny sledovat videozáznamy a hledat třeba jeden černý mercedes. Moderní programy během zlomků sekund najdou jak značku, tak typ konkrétního vozu,“ připomíná Pavliš s tím, že televizní detektiv by byl v současnosti asi bez práce. Cesta ze „špionážních“ centrál do praktického života se u podobných technologií výrazně zkracuje a zlevňuje. Oblíbené jsou například programy umělé inteligence, které dokážou rozpohybovat fotografii obličeje jako u živé osoby. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek