metro.cz

Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Na kraj! Do boje o mandáty míří stařešinové i omladina

  18:35
Když se protáhne jednání, hosté v baru si nalejou sami. Do krajského zastupitelstva kandiduje i barmanka.

Pokud volební právo využijí všichni voliči v Česku, nahází na začátku října do uren při volbách do krajských „parlamentů“ téměř osmnáct set tun papíru. Včetně těch, kteří budou volit i senátory.

Boj o křesla

Od roku 2000, kdy se konaly první volby do krajských zastupitelstev, přihlásily strany, hnutí a koalice na kandidátní listiny téměř 54 tisíc uchazečů o mandát. Pokud odečteme letošní kandidáty, přihlášených bylo 44 031. Průměr na jedny volby, bez těch letošních, je 8806 kandidátů. Nejméně kandidátů bylo v roce 2004 (6230), nejvíc v roce 2016 (11 803).

Jenže krajské volby patří v dvacetileté historii nového územního uspořádání Česka ke střídavě atraktivním (viz box). Nejmenší zájem měli lidé v roce 2004 při druhých krajských volbách, tehdy se vydalo k urnám pouhých devětadvacet procent. Naopak rekordní čtyřicetiprocentní přítomnost zaznamenaly volební komise o čtyři roky později – v roce 2008. Tento rok vstoupil do dějin jako „oranžové tsunami“. Sociální demokraté totiž zvítězili ve všech krajích (kromě Prahy, kde se volby nekonaly).

Letos má na celkově 675 mandátů políčeno téměř deset tisíc uchazečů. Největší bitvy se svedou v severních oblastech Česka. V Moravskoslezském a Ústeckém kraji se o hlasy uchází největší počet zájemců – na kandidátkách jich je v každém z regionů více než tisícovka. Naopak nejskoupější jsou partaje a hnutí na Zlínsku. V tomto kraji nasadily něco málo přes pět stovek „politiků“.

Fanoušky volebních tabulek přitahují nejrůznější statistiky. Letošek se zapíše do análů historicky nejstarším kandidátem. Je jím 91letý bývalý sklář z Jablonce nad Nisou. Dosud držel prvenství devadesátiletý muž, kandidát česko-moravských republikánů v roce 2012. Naopak osmnáctiletými mlaďochy se to na seznamech jen hemží. Nejvíc osmnáctiletých má na kandidátce strana, jejíž předseda patří naopak k těm nejstarším – čtyřiasedmdesátiletý neúspěšný prezidentský kandidát Petr Hannig. Hned v pěti krajích jsou jeho osmnáctiletí nejmladšími ze všech kandidátů zúčastněných stran a hnutí.

Co se týká profesí, o mandáty bude usilovat třeba emeritní živnostník, pamětník okupací, barmanka, mistryně světa v boxu, členka Fridays for Future i angažovaný občan.

Ve všech třinácti krajích letos kandiduje jen pět politických subjektů, a to: Demokratická strana zelených – Za práva zvířat, SPD, ANO, KSČM a Rozumní. 

Komentáře

zpět na článek