metro.cz

Přibývá mladých Čechů, kteří sednou pod vlivem za volant

  17:00
Během jara sice ubylo dopravních nehod, mrtvých a těžce zraněných však bylo stejně.
policie velikonoce řidič alkohol kontrola | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Alkohol a jiné návykové látky stojí za nejedním silničním karambolem. Během jarních měsíců v karanténě se především k pití uchýlilo dost Čechů. I těch, kteří pak usedli za volant. „Řízení pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek považuji za vysoce nezodpovědné a neohleduplné vůči okolí,“ upozorňuje Jarmila Vedralová, národní protidrogová koordinátorka. I proto startuje nyní BESIP společně s odborem protidrogové politiky Úřadu vlády novou preventivní kampaň zaměřenou především na nejmladší, a současně vysoce rizikovou, věkovou skupinu řidičů do 25 let.

Mladí pijáci

Řidiči do 24 let měli v roce 2019 na svědomí 84 lidských životů. Pět procent smrtelných případů zavinil alkohol v krvi. Tato věková skupina způsobí ročně 10 tisíc havárií. Konzumace alkoholu zvyšuje „šanci“ na těžké zranění o celou čtvrtinu a až o třetinu možnost úmrtí při jízdě.

I když jedna z častých příčin nehod s alkoholem v krvi, jízdy mladých řidičů z hudebních a tanečních párty, nyní nehrozí, je tu nebezpečí, že si mladí lidé najdou ke konzumaci alkoholu a zábavě jiná místa, a zvyšuje se šance, že pak usednou za řízení auta. „Chceme podpořit mladé lidi v tom, aby své kamarády nenechali v takovém stavu usednout za volant,“ říká Tomáš Neřold, vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy. Stejně tak upozorní kampaň na další návykové látky a drogy, kterým se v minulosti v této souvislosti taková pozornost nevěnovala.

„Lehčí drogy, například marihuana, už mohou výrazně pozměnit řidičovo chování a vnímání,“ připomíná Tomáš Neřold. Marihuana například způsobuje horší vnímání barev signálních světel na semaforech, člověk pod jejím vlivem reaguje neadekvátně na vjemy z okraje zorného pole. U pervitinu už dochází k agresivní jízdě bez zábran, po odeznění účinků drogy nastává naopak silný útlum a depresivní stavy, které mohou na silnici vést k tragickým nehodám.

Televizní spoty jsou natočeny jako z mobilního telefonu a vyvolávají dojem skutečné nehody.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek