metro.cz

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Reuters

Google zneužívá svou pozici, varují i české společnosti

  8:07
Skupina firem chce po Evropské komisi tvrdší postup vůči internetovému gigantu. Nespokojenost zní i z Česka.

Tenhle problém se táhne už několik let. Google zneužívá svého dominantního postavení a při vyhledávání hesel na internetu preferuje vlastní produkty. Evropská komise za tuto aktivitu firmě udělila pokutu už v roce 2017 (viz box). Google ale upřednostňuje své služby dál. Celkem 135 podniků a 30 profesních asociací ze zemí Evropské unie se proto obrátilo na výkonnou místopředsedkyni Evropské komise a komisařku pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou. Dopisem žádají o tvrdší postup vůči americkému gigantu.

Obří pokuty

  • V březnu 2019 dostal Google pokutu 1,49 miliardy eur kvůli omezování konkurentů na trhu s internetovou reklamou. 
  • V červenci 2018 udělila Evropská komise společnosti pokutu 4,34 miliardy eur za zneužití dominantního tržního postavení jejího mobilního operačního systému Android. Podle komise Google od roku 2011 omezoval výrobce zařízení, která Android využívala. 
  • V aktuálním dopise se dotčené společnosti odvolávají na verdikt z roku 2017. Googlu byla tehdy udělena pokuta 2,42 miliardy eur za zneužití dominantního postavení na trhu. Ve svém vyhledávači firma zvýhodňovala jiný vlastní produkt, a to službu pro porovnávání obchodních nabídek.

„Google uměle udržuje uživatele uvnitř vlastních služeb a brání jim v návštěvách konkurenčních, relevantnější služeb,“ stojí v otevřeném dopise, který podepsaly také české společnosti. Mezi nimi je například vyhledávač nábytku Favi.cz. „V našem odvětví jde o produktový srovnávač Google Shopping, který je ve výsledcích vyhledávání privilegován v prostoru, ke kterému nemají konkurenční produktové srovnávače přístup,“ komentuje praktiky Jan Zajíc, generální ředitel Favi.cz. „Chování Googlu v rámci nakupování zboží je velmi nebezpečný precedens, protože ohrožuje spoustu služeb a firem napříč různými odvětvími,“ dodává Tomáš Braverman, šéf Heureka.cz.

Mezi další signatáře, kteří se k otevřenému dopisu připojili, patří také LMC (provozovatel webu Jobs.cz a Práce. cz), Glami, Biano, Hledejceny a Srovname.cz. Mezi evropské subjekty, jež proti chování Googlu vystupují, patří například Booking.com, Flixbus, Yelp či SkyScanner. Sám Google zneužívání své dominantní pozice popírá. Zástupce vyhledávače pro zpravodajskou agenturu Reuters odpověděl, že nepřestane přicházet s novými službami, které Evropanům přináší větší výběr a konkurenci. „Lidé od Googlu očekávají, že jim poskytne ty nejrelevantnější a nejkvalitnější výsledky, kterým mohou věřit,“ reagoval zástupce internetové společnosti.

Komentáře

zpět na článek