metro.cz

Místo broušení nožů vybírá ostří na sochu. Také vy mu můžete staré kousky přinést

  11:38
Býval kuchařem, momentálně si plní svůj sen.
Marek Neuman | foto: Mikuláš Gottwald

Marek Neuman se v gastronomických provozech pohyboval takřka třicet let a k nožům měl tak vždycky blízko. A kromě toho, že ty běžné používal k výkonu své práce, začal záhy sbírat i v Česku raritní kousky a zajímat se o jejich výrobu a údržbu. Postupem času se začal svými úlovky chlubit na sociálních sítích, jenže místo závistivých komentářů mu od kolegů a kamarádů z branže začaly chodit dotazy, zda by pro ně nemohl taky nějaké nože sehnat a případně poradit, jak se o ně starat. Marek Neuman si proto na Facebooku založil stránku Nože zVostra, pár nožů objednal a řekl si, že je zkusí udat.

„Broušení nožů je neuvěřitelně krásná věc. Správně se o ostří postarat není jen tak, chce to svůj čas i podstatnou dávku vaší pozornosti, odměnou vám ale kromě dokonalé ostrosti jsou klidně i tři hodiny pravého meditačního flow, které vás zklidní a vyčistí vám hlavu,“ usmívá se Neuman. Rodák z Jaroměře se vyučil kuchařem v roce 1991 v Praze a hned po škole začal pracovat. Postupně vystřídal angažmá v několika pražských restauracích, když mu ale bylo 21 tak o sobě dalo nečekaně silně vědět jeho zdraví.

Socha z nožů

  • V době epidemie, kdy mají restaurace zavřeno, se nože moc nebrousí. Nově se rozhodl vybírat nevyužívaná ostří.
  • Do sbírky se může zapojit každý, nože lze do brusírny v ulici Bystrá 2430/12 (Horní Počernice) dopravit osobně, nebo poštou. 
  • Až jich bude zhruba tisíc, předá je uměleckému kováři Pavlu Bortníkovi, aby z nich udělal sochu. Tu poté vydraží a výdělek pošle brněnské dětské nemocnici, konkrétně její úrazové části.

Marek Neuman si tehdy shodou okolností po extrakci zubu naráz opařil při vaření nohu, a ještě procházel banální chřipkou. Dostal vysoké horečky a na nohou se mu začaly objevovat podivné skvrny. Jeho tehdejší šéf ho proto odvezl do nemocnice, kde ho okamžitě hospitalizovali s podezřením na meningitidu, posléze ale zjistili, že se v jeho těle projevila infekce vzácným zlatým stafylokokem. V průběhu několika dnů mu zcela ochrnula pravá půlka obličeje, v důsledku těžkého průběhu nemoci ztratil schopnost mluvit. Lékaři mu navíc během dalších vyšetření objevili šelest na srdci. Po vyléčení infekce putoval do pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) na operaci srdečních chlopní. Po několika měsíční hospitalizaci mu zabralo další dva roky naučit se znovu mluvit. Na jeho projevu je to dodnes občas znát a dlouhé mluvení ho vyčerpává.

Po úspěšné léčbě mu lékařská posudková komise nabídla možnost invalidního důchodu, ten ale Neuman odmítl. Rozhodl se pokračovat v kariéře kuchaře. Vystřídal několik restaurací, mimo jiné třeba podnik Stoletá bába s pěti sty místy na Kampě, kam chodíval i Karel Gott. Restauraci šéfoval až do roku 2011, jeho pracovní tempo se ale pořád zvyšovalo a Neuman s tím neustále zápasil. V dalších letech poté přešel do firmy, která vařila a rozvážela denně kolem třech tisíc jídel a nakonec pak do firmy, která otevírala po republice restaurace.

V roce 2017 se opět ozvalo zdraví a začal pociťovat zpomalené srdeční reakce. Po dalším vyšetření v IKEM mu lékaři implantovali kardiostimulátor. „V té době jsem začal docházet k tomu, že je na čase zvolnit. Moje práce se navíc dostala do bodu, kdy jsem hlavně sháněl zaměstnance do jednotlivých provozoven, což s gastrem nemá nic společného, a to mě už nijak nenaplňovalo,“ doplňuje.

Souběžně už si v té době začal plnit svůj sen. Díky profilu Nože zVostra se spojil s českou firmou vyrábějící nože z damaškové oceli a společně otevřeli v Horních Počernicích brusírnu a showroom, kde jsou k vidění i Neumanovy unikátní úlovky. 

Autor: Iveta Benáková Metro.cz
zpět na článek