metro.cz

Úspěch očkování je závislý i na potírání dezinformátorů

  18:49
Jen pět procent české populace se dává očkovat proti chřipce. Na důvěře lidí nyní závisí připravované očkování proti covidu.
Stovky lidí přišly v Praze na Palackého náměstí, aby demonstrovaly proti povinnému očkování. (9. března 2015) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Česko nyní stojí před důležitým momentem. Jak nedávno řekl deníku Metro ekonomický analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník, opětovná odvaha obyvatel hodně utrácet závisí na příchodu proticovidové vakcíny. V Česku jsme ale současně dlouhodobě nedůvěřiví k očkování. Je šance, že strach před koronavirem přece jen oslabí naši nedůvěru vůči ochraně protilátkami? „Z průzkumů víme, že přibližně pětina lidí je zásadně zaměřená proti očkování, ale daleko větší část, téměř šedesát procent, si není jistá,“ řekl deníku Metro Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Dvořáček uvádí, že za touto nejistotou stojí nedostatek průběžných a srozumitelných, vědecky podložených informací ohledně vakcín proti nemoci covid-19. „Zároveň tu působí obrovský dezinformační tlak,“ upozorňuje Dvořáček.

Zkušenost z Velké Británie se spalničkami

  • Před 17 lety klesla v Británii proočkovanost na spalničky o 80 procent. Epidemii zažehnalo až masové očkování. 
  • Loni Světová zdravotnická organizace zrušila Česku, Velké Británii, Řecku a Albánii status zemí, ve kterých byly spalničky vymýceny. Smrtelné nemoci se dá předcházet očkováním.

Tento tlak stojí i za tím, že ministerstvo zdravotnictví začalo tento týden využívat odborné rozbory a mapování dezinformací týkajících se koronaviru, nákazy covidem a všech nepravd, které se lavinovitě šíří na sítích. „Ministerstvo od nás jednou týdně dostane několikastránkový výstup s podrobnostmi a zdroji takových dezinformací,“ uvádí František Vrábel ze společnosti Semantic Vision, která se problematikou zabývá. Průvodním jevem je to, že na rozšiřování poplašných informací, například, že za nákazou je softwarový král Bill Gates, se „úspěšně“ podílí i mnohé české známé tváře, především ty z umělecké sféry.

Popírat jejich názory, včetně odporu proti chystanému očkování na covid-19, je pro odborníky potom velice obtížné. „Česko je na světovém chvostu proočkovanosti proti pneumokoku (bakterie způsobující například zánět mozkových blan – pozn. redakce). Je alarmující, že se absence tohoto očkování týká více než šedesáti procent dětí,“ vysvětluje pro deník Metro primářka pražské Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. Podle ní za tím stojí především působení nejrůznějších antivakcinačních skupin. „Čeká nás nelehká cesta, pokud chceme dosáhnout 60 až 70 procent proočkovanosti, která v populaci zastaví šíření viru a umožní návrat do běžného života,“ říká Jakub Dvořáček z farmaceutické asociace. Pro lidi, kteří nesledují odborné informace, je podle něho jednoduché naletět všemožným dezinformátorům. 

Aktivní fake news

  • Zhruba třicet nejrůznějších serverů šíří po českém internetovém prostoru dezinformace spojené s nemocí covid-19.
  • Zpoždění českých koronavirových dezinformátorů za těmi světovými představuje přibližně čtrnáct dní.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek