metro.cz

Vrchní, prchni! Bude zájem o gastro a hotelové školy?

  7:50
Nezůstane na pracáku? Tuhle otázku si teď kladou rodiče dětí, které by si měly na jaře vybírat střední školu. Některé obory mohou pocítit úbytek zájemců.
Točení piva. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Call centrum. Rozvoz jídla. Skladiště nábytku. Mnozí lidé z gastronomie a hotelnictví, kteří jsou vedle umělecké sféry nejhůře postiženi epidemií covid-19, se snaží hledat jistější profesi. Nemoc ovlivní čtyřicet tisíc podniků veřejného stravování. Mohlo by to ovlivnit i rodiče, jejichž potomci nyní končí základní školy a vyplňují přihlášky na střední školy nebo učiliště. Pošlou děti učit se profesi, která zažívá tak turbulentní období a kde si nejsou zaměstnanci jistí dnem ani hodinou? Zažije české řemeslo renesanci, nebo děti skončí ve skladech a továrnách?

Točí se tu miliardy

  • Hosté nechávají v gastronomických zařízeních ročně kolem dvou set miliard korun.
  • V režimu výdejních okének přicházela gastronomická profese podle odhadu Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR denně o přibližně čtyři sta milionů korun. Týdně se tak jednalo o přibližně tři miliardy korun.

Uvidíme po vysvědčení
„V letošním roce je situace o to horší, že uchazeči o studium nemohou kvůli zrušeným dnům otevřených dveří školu navštívit a seznámit se s jejím prostředím a zázemím,“ říká pro deník Metro ředitelka Střední školy hotelnictví a gastronomie v pražských Klánovicích Eva Juríková. Dva návštěvní dny už po zrušení přesunuli do on-line formy, třetí připravují na leden a teprve uvidí, jestli bude. Ředitelka souhlasí s možností, že postižená gastronomická profese se může setkat i s menším zájmem budoucích studujících. „Přihlášky se ale budou odevzdávat až po skončení prvního pololetí, konečný termín je do prvního března. Teprve pak můžeme posoudit a srovnat zájem o nabízené gastronomické obory s minulými roky,“ upřesňuje.

Než vystudují, bude covid jen vzpomínka
Petra Havlová, projektová manažerka Střední školy gastronomické a hotelové z pražského Braníka, je optimističtější. „Rychlá dedukce svádí k myšlence, že na obory jako kuchař-číšník, cukrář či cestovní ruch se studenti poté, co covid zasáhl do našich životů, hrnout nebudou. Studium ale není krátkodobá záležitost a než studenti vystudují, bude covid jen nějaká nepříjemnost z minulosti,“ myslí si Havlová. Alespoň letošní zájem o dálkové studium, jehož nábor probíhal od března do října, škole potvrdil, že se to na počtu přihlášených nijak neprojevilo.

Studenti lákají budoucí studenty
Právě dálková výuka jim dávala náskok pro distanční výuku denních studentů, protože ji pro dálkaře již dávno využívají. „Abychom posílili naše on-line kapacity, zřídili jsme dvě nová profesionální nahrávací a vysílací studia a asi padesátce studentů denní výuky jsme zapůjčili notebooky,“ říká projektová manažerka gastronomické školy. Studenti sami natočili krátká videa pro žáky základních škol, aby jim studium v tomto oboru přiblížili svými slovy a pohledem. Škola také posílila řady vyučujících o odborníky ze čtyř- a pětihvězdičkových hotelů a restaurací, které na jaře omezily provoz. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek