metro.cz

Ženy, které odkládají mateřství, často podléhají mýtům

  8:24
Jsou jich plná média. Tváře žen známé z časopisů i obrazovek se chlubí na sociálních sítích právě porozeným potomkem. Často se jedná o jejich první dítě a hlavně: populární matka v leckterém případě překročila čtyřicítku. Vytvářejí všeobecné povědomí, že vše je možné, nejednou naznačí, že za úspěchem stojí specializovaná reprodukční klinika. Sami odborníci na umělé oplodnění však bývají zdrženlivější.
Těhotenství (ilustrační foto) | foto: SXC

„Často k nám přicházejí lidé, kteří očekávají, že se úspěšnost umělého oplodnění pohybuje mezi osmdesáti až devadesáti procenty,“ upozorňuje Tomáš Bagócsi, specialista z reprodukční kliniky Reprofit. Podle jeho zkušeností je přitom šance, že žena ve věku do 35 let otěhotní po absolvování jednoho oplodňovacího cyklu, kolem dvaceti, maximálně třiceti procent. „Jakmile žena překročí hranici čtyřicítky, můžeme se bavit maximálně v jednotkách procent,“ hodnotí reálně situaci Bagócsi. Průměrný věk prvorodiček se v Česku už dávno vyšplhal nad 30 let věku.

Prvorodičky stárnou

  • Ideální věkové rozpětí pro otěhotnění je 22-24 let. Přitom už v roce 2001 dosahoval průměrný věk ženy, která porodila první dítě, více než 27 let. Třicítku překročily prvorodičky v roce 2010, aktuálně se blíží toto číslo k 31 letům.
  • Nejstarší prvorodičky má hlavní město, tady překračuje jejich průměrný věk 31 let. Nejmladší jsou maminky v Ústeckém kraji, kde se jejich „premiérový“ porodní věk pohybuje kolem 27 let.

O případném těhotenství by neměly páry přemýšlet až poté, co procestují svět, pořídí si ideální bydlení a zajistí kariéru. Lékaři se domnívají, že o rodičovství by měli mladí lidé uvažovat několik let dopředu a přizpůsobit tomu svůj životní styl. K osvětě by proto měl přispět i projekt Moje reprodukční zdraví, do kterého se chtějí zapojit i praktičtí lékaři.

„Jestliže se žena rozhodne, že chce mít dítě, a teprve na tom začíná pracovat, je to pozdě,“ vysvětluje Štěpán Machač, odborník na léčbu neplodnosti a garant projektu Moje reprodukční zdraví.

Po pětatřicátém roku se snižuje kvalita vajíček a šance na otěhotnění úměrně klesá. I proto má v současnosti v Česku problém s plodností přibližně každý šestý pár, nejen ti starší, než je 35 let. Mladí lidé žijí také v mylné představě, že pravděpodobnost přirozeného početí je v době ovulace až stoprocentní, což realitě vůbec neodpovídá.

Momentálně registrují v Česku kliniky IVF (in vitro fertilizace) stále více starších párů, které marně usilují o potomka klasickým způsobem. Navíc se za posledních deset let počet cyklů, které mají přinést ženě úspěch s početím, zdvojnásobil. Páry tak mnohdy absolvují dva i více oplodňovacích cyklů.

Děti ze zkumavky vyžadují dobré finanční zázemí rodičů

  • Jedno umělé oplodnění stojí desetitisíce korun.
  • Pojišťovny hradí tři cykly IVF. Čtyři, pokud bylo v prvních dvou pokusech použito pouze jedno embryo. To se týká žen mezi 22. a 39. rokem (u některých pojišťoven je horní věková hranice 40 let). Za léky doplatí až 13 tisíc korun.
  • Nad tuto věkovou hranici zaplatí žena zhruba 30 tisíc korun, podobnou částku pak za doprovodné léky.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek