metro.cz

Díky Stezce Českem je možné „obkroužit“ celou republiku od západu na východ

  11:18
Pandemie loni významně proměnila tuzemskou turistiku a zdá se, že obdobně tomu bude i letos. Klub českých turistů (KČT) stavil do té doby svoji činnost zejména na hromadných pochodech. Za všechny jmenujme například Pochod Praha–Prčice, Líšenské pochody Českým rájem nebo Plánskou 50. Již druhým rokem se kvůli vládním opatřením ale tyto akce nekonají. „Právě společnost, parta, možnost sdílení zážitků jsou devízy, které činí turistiku oblíbenou,“ říká předseda KČT Vratislav Chvátal. Pro deník Metro mluvil o nových projektech klubu nebo také o trendech v turistickém značení.
Vratislav Chvátal, předseda Klubu českých turistů | foto: MAFRA

Pokud se v letošní turistické sezoně vypraví deset milionů Čechů do nejrůznějších koutů republiky, kam byste je nasměroval?
Vezměte svoje partnery, děti, prarodiče, a bude-li to jen trochu možné, vydejte se poznávat nejbližší okolí vašeho bydliště či rodiště. Věřím, že objevíte netušené možnosti. Inu, jak se říká: „Pod svícnem je tma.“ Konkrétní tipy bych nerad dával. Ošidil bych tím každého se zájmem o poznávání krás vlasti o jeho tvůrčí aktivitu i o moment překvapení. Jako patriot KČT doporučuji pro inspiraci i pro orientaci kvalitní turistickou mapu ze zelené edice KČT. Papírová mapa je jistota poskytující komfort při orientaci i dočasném bloudění.

Klub českých turistů reagoval na nepříznivou dobu několika projekty pro individuální turistiku. Můžete nám je přiblížit?
Jde o projekt Po chatách KČT, který nabízí jak pěším, tak cyklistům putování mezi horskými boudami KČT například v Krkonoších, Orlických horách, v Českém ráji a okolí Ještědu. Skutečnost, že klub vlastní turistické chaty na zajímavých místech, byla výzvou pro zpracování nabídky nejenom ubytování v místě, kde se chata nachází, ale díky propojení chat trasami pro pěšáky i cykloturisty umožnit turistům poznat i širší okolí prostřednictvím putovních tras s výhodou ubytování na trase a přidanou hodnotou z dobrého pocitu z poznávání krás a ze zdraví prospěšného pohybu. Aktuálním TOP produktem je také takzvaná Stezka Českem, která vede poblíž hranice republiky, díky čemuž je možné „obkroužit“ celé Česko od západu na východ.

Zmínil jste horské boudy. Nehrozí zavírání těchto mnohdy jedinečných staveb?
Údržba nemovitostí KČT je časově i finančně náročná. Podle stavu jednotlivých objektů realizujeme průběžnou údržbu a občas i větší investiční akce. Na ty ale nestačí jen příjmy z nájemného. Finance se snažíme získat i prostřednictvím grantů a výzev a také prostřednictvím darů od členů a veřejných sbírek. Aktuálně máme „otevřeny“ sbírky na chatu Prachov a na Jiráskovu chatu na Dobrošově, která bude mít v roce 2023 výročí 100 let od otevření. Všechny chaty slouží členům KČT i veřejnosti, kterou k návštěvě srdečně zvu.

Iniciuje KČT také nějaké projekty typu sbírání odpadků kolem cest?
Příroda, lesy, louky, údolí a hory jsou rájem turistů. Členové KČT byli vždy aktivními ochránci přírody. Úklid turistických tras, okolí odpočívadel, studánek či břehů vodních toků byly a jsou stále v programu mnoha našich odborů turistiky. V těchto dobrovolnických aktivitách vzájemně soutěžíme a nově jsme i partnery úspěšného projektu Nejsem prase. Aktivit na ochranu přírody, respektive zachování její čistoty bez odpadků, nikdy nebude dost. Proto směrem k našim členům i k veřejnosti vedeme trvalou osvětu – je důležité přírodu poznávat, ale zároveň sní žít v souladu – jsme její součást. Významným příspěvkem KČT k ochraně přírody je značení turistických tras, které klub zajišťuje již 133 let. Značené turistické trasy regulují pohyb turistů v přírodě a vedou je do turisticky zajímavých míst.

Jak se vám značení turistický tras daří udržovat?
Aktuálně je vyznačeno 43 578 kilometrů pěších a 38 200 kilometrů cyklotras. K tomu ještě 511 kilometrů lyžařských tras, 2826 kilometrů jezdeckých stezek a 140 kilometrů bezbariérových značených tras pro vozíčkáře. Bez finanční podpory státu, za niž tímto děkuji, by KČT nebyl schopen síť značených tras vybavených informačními prvky udržet ve funkčním stavu. Dva tisíce značkařů KČT se v posledních letech snaží postupně realizovat přeložky, kdy značená trasa vede po dříve klidné komunikaci, která se ale stala frekventovanou, a tudíž nebezpečnou. Bývá to problém, neboť k přeložení trasy na vedlejší komunikaci či stezku je nutný souhlas vlastníků pozemků. Ne vždy se toto daří prosadit a kvalita značených tras tím trpí. Trendem posledních let je také vytipovávání a realizace komfortních tras vedoucích převážně po přírodním povrchu a splňujících i další parametry – možnost stravování, ubytování, eventuálně přepravy batohů putujícím turistům. Zásluhou KČT a destinační společnosti Toulava získala jako první v Česku evropskou certifikaci turistická značená trasa údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou. 

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek