metro.cz

Chytrolíni neprojdou. Kdo se vyhne testu, do školy nesmí

  11:11
Ředitelé a učitelé základek měli jen několik dní na to, aby prostudovali desítky stran „návodů“, které jim pro návrat dětí do škol a testování zaslalo ministerstvo. Jsme v Česku, takže už vymýšlíme fígle, jak si usnadnit život. Mnozí z rodičů „řeší“, jak neztrácet po roce epidemie další čas se svými malými školáky. V normálních časech chodí i ti menší často do školy sami nebo je rodič jen vysadí před budovou z auta.
ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Teď by dospělí měli svého potomka do školy nejen doprovodit, ale být případně i u testování. Což je pro některé ztráta času. „Už jsem se doslechla, že někteří rodiče plánují, že dítě nepošlou do školy v pondělí a ve čtvrtek, kdy se testuje, ale dítě bude chodit do školy jen v úterý, ve středu a v pátek, aby neztráceli u testů čas,“ popisuje učitelka prvního stupně pražské základky. Pro chytrolíny však mají školy jasný vzkaz: netestovaní neprojdou.

Jenže tihle rodiče si neuvědomují, že se povinnosti jejich dítko nevyhne. „Kdo z žáků nepřijde na testování, bude otestován v náhradním čase, mezitím nebude moci do školy,“ říká jasně Ivo Mlejnecký, ředitel Základní školy Burešova v Praze 8. Náhradními možnostmi jsou, že dítě už covid prodělalo, a to před méně než 90 dny, případně bude mít oficiální a potvrzený PCR test odjinud, ne však starší než 48 hodin. Jinak pro ně zůstanou dveře školy uzavřené.

Rotování

  • Třídy prvního stupně se budou fyzicky ve školních objektech střídat podle toho, jak si to zvolí samy školy.
  • Někde volí systém, kde jsou ve škole třídy A, a třídy B učí jejich třídní on-line.
  • Jinde přizpůsobují rotaci podle toho, jak mají jednotlivé třídy a ročníky například jazykovou výuku.
  • Počty žáků jsou omezeny na 15 jen v mateřských školách u předškoláků. Ve třídách tak může být plný počet dětí jako v „normálním“ režimu vyučování.

Pozor na pravidla. Rodiče nemusí dostat dávky
Mlejnecký ale upozorňuje na to, že neposílání dětí na testy zkomplikuje život samotnému žákovi i rodičům. „Pokud někdo nechá dítě doma jen pro odpor k testování, absence mu bude omluvena. Žákovi ale nebude poskytována distanční výuka, učivo si bude muset dohánět sám,“ podotýká Mlejnecký. Rodiče navíc nebudou moci v takovém případě čerpat dávky na ošetřování člena rodiny.

Na děti se už těšíme
S variantou, že se možná někteří rodiče budou snažit vyhýbat školnímu testování, počítají i jinde a mají v tom jasno. „Pokud si rodiče nechají dítě ve dnech testování doma, předpokládám, že by muselo podstoupit testování v jiný den a opět ve škole,“ říká Jaroslava Müllerová, ředitelka základní školy v Kvítkové ulici ve Zlíně. Ve Zlínském kraji ale možná dojde vzhledem k většímu zamoření k posunu školní výuky. „Čekáme, jestli se bude návrat zlínských žáků týkat, jsme na ně připraveni a moc se těšíme,“ dodává Müllerová.

Snad to nějak zvládneme
Čeho se ve školách trochu obávají, to je množství lidí u testování žáků prvních a druhých tříd. Někde na to vyčlení samostatnou chodbu, jinde extra třídu, ve které se bude jen testovat, ne učit. „Přítomnost rodičů, tedy nějakých osmdesát až devadesát cizích lidí, s tím se budeme muset vyrovnat,“ podotýká Mlejnecký.

„Problém bude při testování, kde budou ve škole i rodiče, zachovávat určený odstup jeden a půl metru,“ obává se trochu Jaroslav Jirásko, ředitel základní školy v Lázních Bělohrad.

Miliony hodin jsou fuč

  • Podle ekonoma Lukáše Kovandy české děti v součtu kvůli pandemii přišly o 76 milionů dnů školní výuky.
  • Zhruba čtyřicet stránek mají pokyny ministerstva školství k obnovení výuky a k testování žáků ve školách. Další desítky stránek mají pokyny ministerstva zdravotnictví, které se testování a výuky v nastavených hygienických podmínkách týkají.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek