metro.cz

Podvodníci s elektřinou útočí na peněženky i zdraví seniorů

  16:55
Vlastní prarodiče by elektrošmejdi (snad) nepodvedli. S „okrádáním“ cizích ale problémy nemívají. Pro staré lidi to však představuje i zdravotní problémy.
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dvakrát během jednoho roku zažil třiaosmdesátiletý Ladislav setkání s obchodníky s elektřinou. Jednou využili jeho nepřítomnosti a přesvědčili manželku, aby přestup k jinému dodavateli podepsala. Přitom se podle argumentace elektrošmejda jednalo o to, že jejich elektroměr „vyhrál“ nový dodavatel v jakési energetické soutěži.

„Naštěstí tam byla, i když drobným písmem, zmínka, že lze od smlouvy v určitém termínu odstoupit. Stálo to hodně telefonování a několik návštěv v zákaznickém centru,“ vzpomíná na předloňský zážitek senior z Prahy.

Zákon na šmejdy

  • Na dvě miliardy korun za příští dva roky si mohou přijít energošmejdi na smluvních pokutách při změně dodavatelů. Ty se pohybují od tisícikorun až po desetitisíce.
  • Došlo by k tomu, pokud by Sněmovna a Senát nestihly projednat a schválit nový energetický zákon, který jejich činnost výrazně omezuje. Nové schvalování by se mohlo protáhnout až na dva roky.

Horší to bylo asi o půl roku později. Přišlo oznámení, že dodávku elektřiny přebírá nová společnost, a kopie „přestupní“ smlouvy s podpisem jeho ženy. „Nikomu jsem nic nepodepsala, vůbec to nebyl můj podpis,“ říká Ladislavova paní. Trvalo několik týdnů, včetně výslechů na policii, než se vše podařilo urovnat. Předčasné odstoupení od smlouvy by je vyšlo na téměř deset tisíc korun. „Výrazně se mi v té době zhoršilo astma, několik měsíců jsem trpěl nespavostí,“ dodává Ladislav.

Kardiologové upozorňují, že podobné stresové situace mohou starším lidem s chatrnějším zdravím uškodit právě na stavu jejich srdce. „Zvláště když je slabé, dlouhodobě nezvládá tělo zásobovat dostatečným množstvím krve, živin a kyslíku a člověk má diagnostikované nebezpečí srdečního selhání. Těžký stres v určitých případech může způsobit zástavu takto oslabeného srdce,“ upozorňuje Aleš Linhart, přednosta II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a předseda České kardiologické společnosti. Obzvláště nebezpečné jsou podle něho podobné situace u těch seniorů, kteří se se srdcem dlouhodobě léčí.

Problém českého prostředí je, že i na první pohled důvěryhodné a renomované firmy na trhu energií podivným způsobem motivují své obchodníky, aby jim naháněli dušičky. „Mám rodinnou zkušenost, když moje maminka v době, kdy už měla výraznou kognitivní poruchu a byla závažně nemocná – dva měsíce před svou smrtí – podepsala smlouvu o změně dodavatele elektřiny. Pod záminkou, že se jedná jen o převzetí informace. Pro mnohé starší lidi vzniká stresující situace,“ řekla deníku Metro přední česká gerontoložka Iva Holmerová. Připomíná, že tito prodejci si obdobně jako jiné typy „šmejdů“ vybírají starší lidi zřejmě právě proto, že je u nich větší pravděpodobnost například kognitivní poruchy. Spoléhají na to, že s větší pravděpodobností se nechají přesvědčit k podpisu.

Srdce dostává zabrat

  • Stresové situace vážně poškozují orgán, který desítky let pumpuje do těla krev.
  • Srdeční selhání a infarkty se v Česku řadí k nejčastějším příčinám úmrtí.
  • Chronický stres, kterému může být podvedený senior vystavený, přináší bušení srdce, návaly paniky, nevolnosti, třes rukou. Stres může zvýšit riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek