metro.cz

Nastává čas energetických „fluktuantů“? Náklady zdraží

  5:37
Pročítání internetových nabídek domácích spotřebičů se pro mnohé z nás stalo oblíbenou zábavou. Lidé totiž zjišťují, že investice do úspornějších ledniček, televizorů, praček nebo myček by se jim mohla v nadcházejícími období vyplatit. Staří žrouti elektřiny budou leckde nahrazeni podstatně dietnějšími přístroji.
Vlastní energii můžete vyrábět i na chalupě. | foto: Archiv

Uplynulý rok a půl jsme prožili v relativně levných energetických podmínkách. To se nyní znatelně změní.

Změnit spotřebič? Nezměnit? To je otázka až hamletovská
Důvod? Třeba poslední rozpis zálohových plateb od stávajících dodavatelů energií. „Vážený zákazníku, vzhledem k měnícím se cenám energií musíme v následujícím období přistoupit k úpravě dosavadních cen...“ Tak nějak zní nejeden dopis od energetických společností, které teď dorazily do poštovních schránek.

Jednou z možností, jak se vyhnout výrazně vyšším platbám za elektřinu, je změna dodavatele. Nebo alespoň si vyjednat u současného poskytovatele lepší podmínky než dosud. Na rozdíl od minulých let je to jednodušší. I tak je ale dobré vyvarovat se při tom omylů, stačí někdy jen malé přehlédnutí.

„K uzavření nechtěné smlouvy o dodávkách energií může dojít snadno při návštěvě podomního obchodníka nebo po telefonu. Nevýhodnou smlouvu lze ale sjednat i na pobočce,“ upozorňuje na úskalí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Zdražení

  • O sedm procent se od září může v průměru zvýšit platba a následně i účty za elektřinu v českých domácnostech.
  • Na jednu domácnost to tak vychází asi o tisíc korun dráž.

Hlídejte si pokuty a data
Například při uzavření smlouvy na dobu určitou ji nelze ukončit. Ledaže zákazník zaplatí smluvní pokutu. Ta může být až několik tisíc korun. „Je však možnost od takové smlouvy odstoupit, a to v případě, že dodavatel jednostranně změní smluvní podmínky, například zvýší neregulovanou cenu energie a spotřebitele o tom neuvědomí,“ připomíná Hekšová. To může být například již zmiňovaným dopisem ve schránce, e-mailovým oznámením nebo i SMS. Vyplatí se ale sledovat i webové stránky poskytovatele elektřiny či zemního plynu, kde se takové upozornění také objeví. Každopádně je důležité, aby klient uzavřel novou smlouvu s jinou společností tak, aby bezprostředně navazovala datem na starou, jinak mu může původní dodavatel vyměřit pokutu za neoprávněný odběr.

Zdražování však nebude poslední, odborníci předpokládají, že především elektřina bude stoupat nahoru příštích deset až patnáct let. Důvodem je i evropský trend, kdy končí uhelné elektrárny a unijní země budou muset stále častěji přecházet na obnovitelné zdroje. To se bez vysokých investic, které se pak promítnou i do zákaznických účtů, neobejde.

Dodavatelé jsou ve střehu a s kalkulačkou v ruce
„Zatím uplynula relativně krátká doba od chvíle, kdy naši odběratelé obdrželi oznámení o úpravě ceny,“ reaguje na dotaz deníku Metro ohledně zákaznických reakcí mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec.

Společnost podle něho vývoj situace dobře odhadla, počty reagujících jsou relativně nízké. „Mnozí chtěli doplňující informace a své rozhodnutí ještě zvažují,“ dodává Holubec k tomu, zda klienti přemýšlejí o případné změně firmy. Určitá část může změnit dodavatele, ale nemělo by se jednat o zásadní množství. „Přesná čísla denně analyzujeme,“ uzavírá mluvčí PRE.

Jednou z možností, jak na účtech ušetřit, je pořídit si vlastní fotovoltaické panely. Podle statistik Solární asociace vzniklo za prvních šest měsíců letošního roku v Česku celkem 3859 nových projektů využívajících fotovoltaiku. Jedná se převážně o rodinné domy. Přes 3100 využilo dotačních příspěvků v rámci programu Nová zelená úsporám. Stále rychleji přibývají řešení, kdy si zákazníci pořizují k panelům i baterie pro využití elektřiny v době, kdy je menší sluneční svit.

Případně můžou zákazníci zkusit energeticky zcela nezávislý dům. To však není vhodné pro každého. „Prvním požadavkem je omezení spotřeby elektřiny na nejnutnější spotřebiče, druhým vysoká finanční náročnost izolovaného, ostrovního systému. Hlavním důvodem je někdy až šestkrát nižší výroba elektřiny v zimě,“ upozorňuje na limity Petr Maule, výkonný ředitel České fotovoltaické asociace.

Elektrická vyšší dívčí

  • Vyznat se v cenících dodavatelů je leckdy záležitost pro odborníka.
  • Například Energetický regulační úřad eviduje pro maloodběratele osmnáct kategorií podle velikosti odběru.
  • Běžná cena pro domácnost může mít devět položek. Jinak se počítá elektřina ve vysokém a nízkém tarifu (takzvaný noční proud), platí se za systémové služby, za příkon podle počtu spotřebičů, ale i za podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek