metro.cz

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

  5:29
Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci nebyla a desetina ji nenavštěvuje vůbec. Přitom je celá řada důvodů, proč byste měli preventivní prohlídky pravidelně podstupovat.
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Spousta lidí se ale „vymlouvá“ na to, že pokud potřebují brýle, dojdou si do oční optiky, kde jim zrak změří a brýle vyrobí. Tedy k očaři chodit je zbytečné. „K lékaři nechodím, protože jsem tam jednou byla a nepomohl mi, a optik mi změřil oči stejně jako doktor,“ vysvětluje jedna z respondentek průzkumu, který pro Oční kliniku NeoVize zpracovala agentura STEM/MARK, proč se návštěvám očního lékaře vyhýbá.

Bohužel tomu tak není a to, že veškeré problémy se zrakem vyřeší brýle, které si pořídíte v optice, je mýtus. Dioptrické vady totiž rozhodně nejsou jedinými nemocemi očí. Některé z velmi vážných chorob navíc nelze jednoduše odhalit, protože ve svém počátku nezpůsobují žádné subjektivní potíže.

Typickým příkladem je zelený zákal neboli glaukom způsobený postupným odumíráním vláken zrakového nervu, který přenáší zrakové informace ze sítnice do mozku. Je druhou nejčastější příčinou slepoty. Postihuje cca dvě procenta populace nad 40 let a s přibývajícím věkem jeho výskyt narůstá.

Tuto degeneraci způsobuje zvýšený tlak nitrooční tekutiny. Jelikož ale nebolí a zpočátku nezhoršuje zrak, polovina lidí vlastně ani netuší, že v jejich očích tiká „časovaná bomba“. Ve chvíli, kdy zpozorují horší vidění, už je obvykle pozdě, poněvadž v této fázi je už více než 40 procent vláken zrakového nervu nevratně poškozeno.

Proto je důležité odhalit nemoc co nejdříve a díky včas zahájené léčbě odvrátit tragické následky. Neléčené glaukomové onemocnění je celosvětově druhou nejčastější příčinou slepoty. „Každý člověk starší čtyřiceti let by měl absolvovat jednou za rok preventivní vyšetření, zvláště pokud se glaukom vyskytuje v rodině,“ radí primářka Oční kliniky NeoVize Brno Šárka Skorkovská.

„Důležité je podstoupit důkladné oční vyšetření včetně provedení moderních zobrazovacích metod zrakového nervu,“ dodává. Součástí je proto vyšetření stavu oka přístrojem zvaným OCT (optická koherenční tomografie). Ten poskytuje lékařům podrobné informace o stavu sítnice a jejích jednotlivých vrstvách. 

Témata: brýle, Lékař
zpět na článek