metro.cz

Šotoušů ráj v Lužné u Rakovníka je krásným výletem na celý den

  9:16
Vlaky jezdí celoročně, ale muzeum železnice pár desítek minut od Prahy už pomalu uzavírá letošní sezonu. I tak stojí za to ještě běžet na nádraží, koupit si jízdenku a vydáte se do dávné vlakové minulosti.
Na točně

Na točně | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Bývalá výtopna v Lužné je cílem tisíců železničních bláznů. Dříve narození nostalgicky kapou slzy při vzpomínkách na malé papírové jízdenky či na kamínka, která vyhřívala vagony třetí třídy nebo služební vozy. Děti si tu klepou na čelo: „A tímhle jste vopravdu jezdili, dědo?“ No a ženy? Pokud nejsou stejné „magorky“ a doma se s rodinou nebaví o zatížení nápravy „žabotlamu“, se někde usadí ve zdejším bistru na kafe a jsou rády, že mají od těch svých šílenců chvíli klid.

Hurá do muzea Jak? Kudy? Kdy? A proč?

  • Ideální spojení je do Muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka pochopitelně vlakem, protože leží přímo na železniční trati Praha–Žatec. A je tu samozřejmě nádraží.
  • Z Prahy můžete vyrazit například z Masarykova nádraží, přistoupit můžete i v Dejvicích a na Veleslavíně a ještě v Hostivicích už kousek za Prahou.
  • Cesta trvá přibližně devadesát minut.
  • Muzeum je otevřeno pro veřejnost od května do konce srpna nepřetržitě každý den. V září se zavírá jen v pátek a v říjnu už k návštěvě zbývají jen soboty a neděle.
  • Otevírací doba je od 9.30 do 17 hodin, jen v září v pracovních dnech do 15 hodin.
  • Základní vstupenka stojí 150 korun, slevy mají studenti a senioři. Méně zaplatí školní výpravy v počtu alespoň deseti žáků a jednoho pedagoga. Pro rodinu ve formátu 2+2 je vstup 450 korun.
  • A proč? Abyste viděli například více než třicet lokomotiv (v případě speciálních akcí i více), nebo abyste se mohli svézt v historickém vláčku.

Železniční muzeum má na rozdíl od mnoha jiných podobných expozic výhodu, že na většinu exponátů si lze, alespoň zvenčí, sáhnout. Do některých je dovolen i vstup, a co je největším benefitem, to je fakt, že všichni, kteří tu provádějí nebo cokoli přednášejí návštěvníkům, to buď sami zažili, nebo jsou takovými nadšenci, kteří znají každý kousek v muzeu do posledního šroubku.

Určitě tu nenarazíte na průvodce, který jen mechanicky odříkává naučený text. Je to stejné, jako by vás nemocnicí provázel ne tiskový mluvčí, ale třeba vrchní sestra... A že je se na co dívat a co se dozvědět. Vedle skutečných, stále provozuschopných lokomotiv a vagonů i strojů, tu najdete nádherný model železnice s nádražími, kopci, tunely a stromy, od kterého je jen obtížné odtrhnout nejmenší obdivovatele vláčků. Každý si v expozici může alespoň naoko přehodit výhybku, rozezvonit výstražné světlo a cinkání na přejezdu.

Muzeum nabízí i krátké jízdy vláčkem, můžete si tu ale také objednat třeba soukromé firemní setkání, kdy se lze stravovat v jídelním voze, a také přespat ve voze spacím, byť vše v klidu a bez popojíždění. Dopraví vás sem přirozeně opravdový historický vlak, který muzeum vypraví kamkoli, kam vedou koleje, podle speciálního jízdního řádu. A kdo je na tom už opravdu „špatně“, ten tu může vyslovit i vlastní svatební „ano“. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek