metro.cz

Nemovitost s energiemi od Bohemia Energy? Komplikace

  17:02
Koupili byste si soudní budovu na pražské Pankráci? Pokud jste šetřílci, vyhnete se jí zdaleka obloukem. Její energetický štítek má totiž tu nejhorší hodnotu: G.
Být naprosto energeticky nezávislý a nepadnout do chřtánu energošmejdovi. Řešení jsou různá, například takové soběstačné vajíčko. Jeho majitel se musí hodně prostorově uskromnit, navíc je to řešení spíše jako trucovna na zahradu nebo víkendový domeček na kraji lesa. I když podobná nemovitost je v kategorii A, tedy na vrcholu úspornosti, většina nemovitostí v Česku se stále pohybuje na dolní hranici. | foto: Mafra

Naši předci hleděli spíše na nedobytnost a honosnost. Kolik toho protopí, na to začali architekti a projektanti myslet vědecky až v posledních desetiletích. I když si tepelný nekomfort hradní páni řešili třeba alespoň tím, že si jednu či dvě místnosti nechali obložit dřevem, aby je v zimě nezábly nohy.

Seriálový génius protopil majlant
Že neúsporný dům může vést majitele i k tomu, že z něho v podstatě uteče, na to kdysi vzpomínala i Magdalena Dietlová, manželka známého tvůrce televizních seriálů Jaroslava Dietla. Po přestěhování z Ostravy do Prahy si pořídili vilu nedaleko známých barrandovských teras.

„Ukázalo se totiž, že měla doslova tragické tepelné parametry, za zimu jsme tam protopili tisíce,“ komentovala Dietlová fakt, proč si později raději nechali postavit jinde nové, na tehdejší dobu přece jen úspornější rodinné sídlo. Jejich původní domov byl tak špatně navržený, že se ho ani nevyplatilo rekonstruovat. I na velice slušně vydělávajícího tvůrce televizních příběhů to bylo až moc.

Máš géčko? Díky, mrknu se po něčem jiném
Energetické myšlení teď dostalo nový impulz. Zvláště nyní si každý tisíckrát spočítá, co ho zima se superdrahým plynem nebo elektřinou (byl-li zákazníkem Bohemia Energy) bude stát. Uvažují tak i zájemci o nemovitosti. Ač se tvrdí, že poptávka je taková, že zájemci koupí i samotnou děravou střechu bez stavení, pokud je v Krkonoších nebo na Šumavě, taková hitparáda to zase není.

Růst energií během několika týdnů výrazně pozměnil chování klientů. Zájem o Průkaz energetické náročnosti budovy je jedním z prvních požadavků, který po majiteli nebo realitní kanceláři žádají. „Zatímco ještě nedávno nad nejhorší energetickou třídou G často mávli rukou, teď je to důvod, proč se poohlédnou po něčem jiném,“ připouští nové klientské chování Hendrik Meyer, výkonný ředitel portálu Bezrealitky. Energetický „řidičák“ se tak stává nevýhodou, je-li hodnota dole, nebo naopak cestou, jak chtít po zájemci víc peněz. Projevuje se to například i u bytů v panelových domech. „Například lidé žijící v dobře revitalizovaných panelácích v kategorii C se nebojí požadovat za byt v takovém domě citelně vyšší cenu oproti bytům v domech s nižší energetickou spotřebou.

Propad zatím ne, ale chtějí vědět, kolik protopí
Na druhou stranu, poznatky z praxe některých realitek zatím nepotvrzují, že by špatné energetické vysvědčení nějak výrazně komplikovalo prodej nemovitosti. „O propadu se zatím hovořit nedá, už proto, že domů v kategorii G je v Česku stále většina,“ myslí si Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality. Co se ale mění, to je stále častější diskuze právě kolem energií potřebných k provozu nemovitosti. „Majitelé nás žádají, jestli jim zpracujeme nákladové plány na provoz, které po nich vyžadují případní zájemci o koupi jejich nemovitosti,“ připomíná Zuzák. Případný nový majitel chce mít totiž představu, jestli ho přesun z kategorie G nebo F nepřijde na moc peněz a jestli se tedy koupě nijak moc úsporného bydlení vyplatí také včetně modernizace.

Nízkoenergetických domů je v nabídce realitek málo
Naproti tomu Stanislav Pouzar ze společnosti M&M reality říká, že energetický skok se teprve v zájmu zákazníků projeví. „Zatím platí, že se prodá všechno a velice rychle. Z našich zkušeností víme, že energetická náročnost ne všechny zajímá, většina ani energetický štítek u nabízené reality nepožaduje,“ říká Pouzar, který působí v jihočeském regionu.

Pokud jde o nové, energeticky úsporné nemovitosti, těch je na trhu zatím velice málo. „Jsou to ojedinělé případy, například když se majitelé rozvádějí nebo pokud zjišťují, že nemají na další splácení drahé hypotéky,“ říká Pouzar. Pokud se takový dům prodá, zájemce ho koupí spíš kvůli lokalitě nebo reálné ceně než kvůli tomu, kolik v domě protopí či prosvítí.

Prodávajícím může nyní zkomplikovat prodej bytu či domu skutečnost, že měl dodávky energií u zkrachovalého dodavatele, třeba Bohemia Energy. „Nový majitel by tak musel převzít nemovitost i s touto zátěží nebo hledat jiné řešení, a to může prodej zkomplikovat,“ říká podejce Tomáš Štěpnička z M&M reality. 

Energetická povinnost

  • Energetický štítek budovy má sedm stupínků, od A do G. Podle občanského zákoníku je listina povinná jako součást kupní smlouvy. 
  • Hodnocených kategorií je osm. Vedle rodinného a obytného domu se jedná například o nemocnice, vzdělávací zařízení, administrativní či sportovní zařízení a další.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek