metro.cz

Tělo je jako auto, také potřebuje údržbu a kontrolu. Nekašlete na STK vlastního zdraví

  20:20
Očkování proti covidu, léčba chronicky nemocných. V ordinacích je plno a zdravotníci se nezastaví. Od ledna tohoto roku přibyla praktickým lékařům ještě jedna „povinnost“. Zaměřují se na kuřáky.

Další 1 fotografie v galerii
Na problematiku prostaty lze upozornit i zábavně. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nebudu nadávat, nebudu lhát, přestanu se přejídat, zhubnu deset kilo. Podobná předsevzetí jste možná začátkem roku již od někoho slyšeli. Asi jste si některé z nich dokonce dali sami.

Čísla hovoří jasně

  • Až 85 procent zhoubných nádorů plic v posledním stadiu zachytí lékaři kvůli zanedbaným preventivním prohlídkám. Na rakovinu plic tak ročně zemře často zbytečně kolem 5400 lidí.
  • Lékaři odhadují, že v Česku žije momentálně okolo 63 tisíc mužů s rakovinou prostaty. Ne u všech ale byla tato diagnóza dosud stanovena. Při včasném záchytu rakoviny prostaty se dosahuje až 99procentní úspěšnosti léčby.

Osmdesát tisíc dopisů každý měsíc
Možná byste se ale měli zamyslet nad tím, jestli není vhodná i „STK“ vašeho těla. Často totiž hlavně muži věnují více péče svých plechovým miláčkům v garážích než svému zdraví. Stojí to jen čas a pojišťovny prohlídky, na rozdíl od servisu auta, hradí. Je to levnější než potom mnohonásobně dražší operace nebo dlouhodobé léčení.

Například Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) pošle měsíčně v průměru 80 tisíc dopisů svým klientům. „Zveme je na jeden ze tří screeningových programů. Cílem je oslovit zejména ty klienty, kteří nechodí na preventivní prohlídky a neabsolvují screeningová vyšetření,“ řekla deníku Metro Viktorie Plívová, mluvčí VZP.

Jednou z mnoha preventivních akcí, které letos zasáhnou obyvatele Česka, je screening kuřáků. Důvodem rozjezdu screeningového programu je fakt, že kuřáci jsou ohroženi rakovinou plic, na kterou se v drtivé většině přijde pozdě.

Plicní screening začíná, zatím na něj není čas
Praktičtí lékaři by měli oslovovat pacienty ve věku 55 až 75 let, kteří vykouří denně více než dvacet cigaret. Od praktika by měl kuřák mířit nejdřív k ambulantnímu plicnímu lékaři. V případě, že u něho CT odhalí na plicích nesrovnalosti, další vyšetření ho čekají na specializované plicní klinice. Program bude ale nějakou dobu zřejmě jen zbožným přáním, protože lékaři jsou zavaleni covidovými pacienty.

Co je dobré vědět

  • Prevence šetří peníze i zdraví pacientů. Důležitá je ale součinnost lékařů, pojišťoven i pacientů.
  • Preventivní prohlídky na karcinom děložního hrdla jen u VZP využilo v roce 2020 přes milion jejích klientek. 
  • 370 tisíc klientek  absolvovalo mamografický screening, 350 tisíc klientů screening karcinomu tlustého střeva a konečníku.
  • Seznam urologických pracovišť, která od 24. do 28. ledna nabízejí preventivní vyšetření na rakovinu prostaty, najdou zájemci na adrese www.cus.cz/pro-pacienty/.

„Nás to nehorázným způsobem zatíží, já nyní denně ošetřuji čtyřicet lidí, takže už jedu nadoraz,“ říká lékařka Drahomíra Nová z plicní ambulance na poliklinice v Plzni-Doubravce. Plicní kliniky jsou přesto na příjem pacientů, které k nim praktici pošlou, připraveni. Kuřácký plicní screening probíhal v minulosti spíše jako pilotní projekt, nyní se konečně dostává do běžného vyšetřování v ordinacích.

Prevence zachraňuje mužům životy
Až o deset let dříve, než se choroba projeví, ji dokáže odhalit včasná prohlídka u praktického i odborného lékaře. Řeč je o nejčastějším nádorovém onemocnění mužů, rakovině prostaty. I to je důvod, proč od příštího pondělka až do pátku začnou urologická pracoviště po celé zemi nabízet vyšetření těm, kteří se třeba styděli takovou návštěvu absolvovat.

„K návštěvě bych chtěl povzbudit zejména muže mezi 50 a 70 lety, kteří zatím nebyli na vyšetření prostaty, i všechny, koho trápí jakékoli potíže,“ říká Roman Zachoval, předseda České urologické společnosti. Ke zjištění nádoru lékaři používají takzvaný PSA test, který mapuje hladinu prostatického specifického antigenu.

Právě včasné krevní vyšetření se zaměřením na prostatu odhalilo u třiapadesátiletého Jana onemocnění. Vyšetření prostaty nepovažoval za nutné, ale po usilovném naléhání své ženy se nechal přesvědčit. Po stanovení diagnózy podstoupil úspěšnou laparoskopickou operaci, při které mu lékaři nádor odstranili, a ihned začal s rekonvalescencí. „Hned druhý den jsem se mohl postavit na nohy a celé zotavování bylo naštěstí velmi rychlé,“ vzpomíná Jan.

Stydět se? Nesmysl
„Muži často vyšetření odkládají ať už z důvodu studu, nebo pro obavy z mýtů, které panují kolem urologického vyšetření a možných komplikací chirurgické léčby nemocí prostaty,“ vysvětluje pražská uroložka Jitka Kuncová.

Urologové usilují také o zavedení plošného screeningu rakoviny prostaty. Podobně jako je tomu od letoška u silných kuřáků. Loni proto spustili pilotní projekt, v něm se pokoušejí zjistit, jak nejlépe zachytit ty, jichž by se nádor mohl týkat a vážně je ohrozit. Tohoto výzkumu se účastní tisíce mužů v celém Česku, zdravotní pojišťovna, část praktických lékařů a vybrané laboratoře.

A220112_645520_plzen-zpravy_vb

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek