metro.cz

Autentické prostředí výstavního prostoru vás přenese do dob, kdy se na dole ještě fáralo

  13:08
V Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna se zastavil čas. Těžba zde sice skončila před více než dvaceti lety, přesto máte pocit, že horníci museli odejít teprve včera. „Nenajdete tu vůbec žádné popisky, nesmí se tu vymalovat, nesmí se ani příliš uklízet, originální autentický prostor je prvořadý,“ vysvětluje nám vedoucí skanzenu Tomáš Voldráb.

Další 2 fotografie v galerii
Skanzen Mayrau je otevřen celoročně. Uděláte si sem výlet i vy? | foto: TOMÁŠ VOLDRÁB

Vinařický důl Mayrau je známý především pro těžbu černého uhlí. Navíc se zde nacházel přírodní koks, důl ve Vinařicích tak patří ke skutečné geologické raritě.

„Je to způsobeno blízkostí sopky, při dotyku žhavé lávy a uhelné sloje vznikl přírodní koks,“ popisuje Voldráb. Doplňuje, že takových dolů se ve světě moc nevyskytuje.

Píseň o mrtvém horníkovi
Historie dolu sahá do roku 1874, kdy byl založen Pražskou železářskou společností, a těžba zde probíhala až do roku 1997. Přestože se důl za minulého režimu jmenoval Gottwald II., v lidech dál přežíval název Mayrau.

„Horníci stále chodili na Mayrovku, celé to navíc bylo podpořeno písničkou Cestička k Mayrovce,“ popisuje Voldráb. Písnička vypráví o úmrtí horníka v podzemí a jeho milé, což s vinařickým dolem souvisí i proto, že tu byly časté požáry způsobené samovznícením uhlí.

Ve sbírce kladenského muzea je také unikátní parní stroj.

„Už v roce 1925 zde byla vybudována báňská záchranná stanice a byli tu cvičeni speciální záchranáři, kterým se říkalo ohňaři,“ dodává pro Metro Voldráb, podle kterého se zástupci této neobvykle znějící profese specializovali na likvidaci důlních ohňů.

Zajímavostí je, že byl skanzen zřízen v době, kdy byl důl ještě v provozu, konkrétně v roce 1994, tedy tři roky před ukončením těžby.

„Tehdejší dolující společnost zde zřídila skanzen s možností prohlídky některých provozních budov. Průvodci se stali sami horníci, kteří tu mimochodem provází dodnes,“ uvádí Voldráb. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost projít areál s člověkem, který pracoval v kladenských dolech.

V rámci prohlídky můžete projít přes řetízkové šatny, obě jámové budovy nebo se podívat do štoly Homole, která bývala krytem civilní obrany a později tam byly představeny dvě dobývací metody.

„Lze zde spatřit mimořádnou kolekci tří těžních strojů, mezi nimi i parní stroj Ringhoffer z roku 1905, který předvádíme v pohybu,“ popisuje Voldráb.

Zajímavé komíny
Skanzen je otevřen každý den, v zimním období od 9 do 15 hodin, v létě od 9 do 17 hodin. V nabídce jsou dva prohlídkové okruhy, jeden hodinový a druhý, který zahrnuje vstup do štoly Homole, trvá dvě hodiny.

„Mimoto zde pořádáme různé tradiční akce, teď to budou například Čarodějnice,“ informuje nás Voldráb. Pravidelně se tu konají i technicky zaměřené výstavy, momentálně se jedná o tovární komíny. „Výstava je o novém využití továrních komínů, protože nemusí sloužit jen odtahu zplodin a nemusí se nutně demolovat,“ uzavírá pro Metro Voldráb. 

Autor: Anežka Vondráková Metro.cz
zpět na článek