metro.cz

Když ceny stoupají. Radnice i firmy teď přistupují k velkým zakázkám opatrněji

  14:49
Postavím vám dům za pět milionů korun. Ale to je teď. Za půl roku to může být znatelně dražší. To je realita doby. Domlouvat si ceny v současnosti především ve stavební činnosti, to je tenký led jak pro toho, kdo objednává, tak pro toho, kdo staví.
Trasa pražského metra D bude stát přes sto miliard korun. Možná ale víc. | foto: Michal Turek, MAFRA

Loni to bylo ještě za zcela jiné peníze
Jeden příklad za všechny. Menší ostravské společenství vlastníků jednotek (SVJ) se loni rozhodlo opravit střechu a fasádu obytného domu. „Oslovili jsme asi pět firem, na konci srpna jsme jednu z nabídek vybrali a sepsali smlouvu,“ říká paní Zdeňka, členka vedení SVJ. Termín byl stanoven na začátek tohoto dubna. Jenže firma opravovat nezačala. „I když jsme měli ve smlouvě dodatek o případných nákladech navíc, stavitel nám oznámil, že s ohledem na vysoké ceny materiálů, energií a stoupající ceny prací musí zvednout původní cenu o třicet procent, jinak bude v minusu,“ konstatuje paní Zdeňka. Problémem je i to, že SVJ si na opravu vzalo úvěr, který ale na zvýšený požadavek stavební firmy nestačí. Vlastníci nyní řeší, jestli se dohodnou na navýšení, jestli jim banka poskytne další peníze. „Než se ale dohodneme, mohou být ceny zase jinde,“ říká paní z vedení ostravského SVJ trpce. 

Padesát, nebo sto miliard korun?
Uvidí se. Nekontrolovatelné výkyvy cen ale nezasahují jen „malé“ zadavatele. Když Praha začala plánovat novou trasu metra D, před deseti lety odhadla cenu na padesát miliard korun. Když se před pár dny definitivně začaly hloubit první metry tunelů, odhady se pohybují na sto miliardách. Přitom to nemusí být konečné číslo. S rostoucími náklady se musí vyrovnat například městské radnice. Někde už firmy tlačí, aby byly do smluv zapracovány dodatky týkající se nečekaného cenového pohybu. Hlavně ve vztahu k obcím. Některé radnice přitom přiznávají, že se v současné době zakázky vyhodnocují složitěji, právě kvůli pohybu cen. „Pravidla platí stále ta stejná, konkrétně zákon o zadávání veřejných zakázek,“ říká Jiří Kopál, tiskový mluvčí karlovarského magistrátu. Uchazeči by podle něho měli nabízet reálné ceny, takové, kterým jsou schopni dostát. 

Pravidla platí, i když firmy naříkají
„Samozřejmě že ze strany firem jsme loni slyšeli obrovské nářky, chápeme je. Zastupitelstvo a rada ale reagují ekonomicky obezřetně, protože zvýšení cen nepostihuje jen naše dodavatele, ale i nás samotné,“ reaguje mluvčí města Karlovy Vary. Třeba i kvůli covidu, který znamenal významné výpadky v příjmech do městské kasy. V cenách se musí orientovat i v Českých Budějovicích. Ani tady ale nevybočují mimo zákon o zadávání veřejných zakázek. „U krátkodobých akcí inflační ani cenové doložky neřešíme. U těch akcí, které trvají delší dobu, se použití inflační či cenové doložky zvažuje vždy ke konkrétním okolnostem,“ uvedla pro deník Metro Jitka Welzlová, mluvčí českobudějovického magistrátu. Pokud město přistoupilo na změnu ve smlouvě, jednalo se o jednotky případů. „Pro navýšení ceny jsou ale v zákoně o zadávání veřejných zakázek jasně dané podmínky,“ zdůrazňuje mluvčí Welzlová.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek