metro.cz

Kam uložit zboží, kde vyrábět. Výstavba skladů a hal v České republice nejspíš brzdí

  5:03
Nejsou. Nemáme. Ptejte se příští měsíc. Tak nějak to může vypadat, teď, když firmy shání sklad. Vysoké ceny zasáhly do jejich rozvoje. Bude jich k dispozici málo a budou drahé.
Rozvoj internetových obchodů zvýšil zájem o sklady. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Nejdřív Velký Beranov, nyní Větrný Jeníkov. Obchodní řetězec Penny hledá místo na centrální zásobovací sklad na Českomoravské vysočině, Ve Velkém Beranově ho obyvatelé obce, která je kousek od dálnice D1, ve dvojím referendu odmítli.

Jako důvod uváděli lidé dopravní zátěž přijíždějících a odjíždějících kamionů, velikost areálu i negativní dopad na životní prostředí. Firma to proto nyní zkouší o pár kilometrů dál, ve Větrném Jeníkově. Také tam silně váhají, i když mají na podobné projekty vyčleněnou průmyslovou zónu.

Spekulující developeři šlapou na brzdu
Plány ovšem může firmě Penny zhatit zdražování stavebních materiálů i prací. Developeři totiž omezují výstavbu nových center i skladů. Česko, země zaslíbená velkým logistickým centrům, možná na čas ztrácí „skladový“ dech. Prospěje to ale přírodě. Zpomalí se možná úbytek stále vzácnější zemědělské půdy. Týdně totiž stavby všeho druhu pohltí až čtyři Václaváky, kde už nelze nic pěstovat.

„Řada z nich, kteří stavěli haly spekulativně, rozhodla další plánové projekty odložit nebo výstavbu přibrzdit,“ konstatuje Jakub Holec, ředitel realitně-poradenské společností 108 Agency. O to lepší pozici mají nyní ti, kteří už sklady provozují. Zřejmě budou tlačit na zvyšování nájmů. Ukazuje se totiž, že obsazenost skladových prostor v Česku dosahuje maxima. Volných je jen 1,28 procenta skladové plochy. Ta dosahuje momentálně téměř deseti milionů metrů čtverečních (viz box).

Draho je v Praze, ale ceny jdou nahoru všude
V Praze a jejím okolí se nyní pronájem za metr čtvereční pohybuje až ve výši osmi eur, v přepočtu téměř dvě stě korun. Přitom přede dvěma lety to byla i v tomto regionu nemyslitelná částka.

Pandemický zájem

  • Prudký rozvoj e-shopů během koronavirové pandemie se promítl i do poptávky po skladech.
  • Hlad po volné skladovací ploše je celoevropský. Haly nejvíc docházejí v Dánsku a ve Španělsku.
  • Ceny za pronájem jsou v Česku poměrně vyrovnané. Momentálně se pohybují od 4,10 do 8 eur za metr čtvereční. Nejlevněji je v Karlovarském kraji.

Momentálně se do zdražování nájmů v areálech promítají také vysoké ceny za energie. Navíc zdražily i ceny za údržbu a správu průmyslového areálu. „A to minimálně o10 procent. Celkově tak náklady na provoz firmám rostou nejdynamičtěji za poslední tři roky,“ doplňuje Robert Sgariboldi, vedoucí oddělení průmyslových a logistických pronájmů realitní společnosti. Dá se proto očekávat, že někteří nájemci areály situované ve výhodných lokalitách opustí. Dobrou zprávou je alespoň to, že kvůli zvyšujícím se cenám energií se snaží developeři stále častěji využívat moderní technologie, především solární a tepelné panely. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek